هیچهایک چیست و چگونه هیچهایک کنیم؟

هیچهایک

هیچهایک چیست و چگونه هیچهایک کنیم؟

هیچهایک یا رایگان سواری در واقع نوعی از حمل و نقل است که در آن مسافر بدون پرداخت هزینه از محلی به محل دیگر جا به جا می شود. ممکن است این سفر کوتاه باشد، برای مثال از خانه تا محل کار و یا ممکن است سفری دور و دراز باشد، از استانی به استان دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر! در ادامه با تِن لیست همراه باشید تا بیشتر با هیچهایک و طرفند های آن آشنا شوید.

تعریف هیچهایک

اگر بخواهیم خیلی ساده هیچهایک را تعریف کنیم باید چنین بگوییم: ” کوله پشتی را بردار و به دل جاده بزن! ” بالاخره راننده ای پیدا می شود که دلش بخواهد با یک شخص تازه همسفر شود، داستان هایش را بشنود و یا داستان های خود را برای او بگوید. هیچهایک در فرهنگ لغت انگلیسی نیز چنین تعریف شده است:

“travel by getting free lifts in passing vehicles”

ترجمه: سفر کردن با سواریِ رایگان گرفتن از وسایل نقلیه

هیچ هایک چیست و چگونه هیچ هایک کنیم؟

روند کلی ماجرا به این صورت است که فردی که قصد رایگان سواری را دارد باید با یک حالت(ژِست) خاص کنار خیابان بایستد. به این ترتیب راننده متوجه می شود که شخص قصد پرداخت هزینه ندارد و می خواهد هیچهایک کند. این حالت خاص در کشور ها و فرهنگ های مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می‌دهند و ماشین هم می‌ایستد و مسافر را سوار می‌کند. در بخش‌های دیگر جهان نیز این روش شایع است که بصورت معمولی می‌ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می‌کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می‌دهند. البته بهتر است یک نوشته نیز که نام شهر مقصد بر روی آن نوشته شده است به راننده نشان داده شود تا اگر مقصد راننده متفاوت بود از حرکت نایستد.

چرا هیچهایک؟

هیچ‌هایک یک بازی دو سر برد است. فایده ی آن برای هیچهایکر این است که هزینه ای پرداخت نمی کند، سوار اتوموبیل ها یا وسایل نقلیه ای مثل تریلی و کامیون می شود که شاید قبلا بودن در آن ها را تجربه نکرده و همیشه تجربه ی چیز های جدید حس دلنیشنی دارد و برای شخصی که یک هیچ هایکر را سوار می کند اگر اندکی طبیعت دوست باشد، از حمل و نقل وسیله ی تک شرنشین خود جلوگیری می کند، از تنهایی در می آید و سرگرم می شود. همینطور هر دو طرف این بازی دوستان جدیدی در سراسر کشور پیدا می کنند، مناطق و نکات جالب شهر و زادگاهشان را به یک دیگر معرفی می کنند و شاید علاوه بر سفر مجانی، سرپناه و اقامتگاه مجانی هم نصیب هیچ هایکر شود!

طرفند های هیچهایک

قبل از هیچهایک کردن:

 • برای یک پیاده روی طولانی آماده شوید چرا که ممکن است برای مدت طولانی کسی حاضر نشود شما را سوار کند. در این صورت بهتر است نم نم به سمت مقصدتان راهی شوید.
 • همیشه نقشه ی جایی که در آن قرار دارید یا می خواهید بروید به همراه داشته باشید. داشتن نقشه در موبایل یا به صورت کاغذی به شما کمک می کند که نزدیک ترین و بهترین راه را بیابید و مکان های جالب اطرافتان را بشناسید.
 • اگر به یک سفر طولانی می خواهید بروید بهتر است آب و غذا به مقدار کافی با خودتان حمل کنید.
 • قبل از راهی شدن از جای خواب خود مطمئن شوید. اگر می توانید با یک هاستل یا یک مسافر خانه هماهنگ کنید . اگر به جایی کاملا غریب می خواهید بروید بهتر است یک کیسه خواب یا چادر کوچک به همراه خود ببرید.
 • قاشق و چنگال، چاقوی جیبی، چراغ قوه، کلاه، کرم ضد آفتاب، دستمال و … با خود حمل کنید. وزن زیادی ندارند ولی خیلی وقت ها به دردتان خواهند خورد.

هنگام هیچهایک کردن:

 • در یک جای مناسب بایستید. جایی که راننده بتواند از فاصله دور شما را ببینید و زمانی برای فکر کردن و تصمیم گرفتن داشته باشد تا شما را سوار کند یا نه. همچنین جایی قرار بگیرید که راننده ها بتوانند به آسانی و در شرایطی امن به کنار جاده بیایند و برای شما توقف کنند.
 • سعی نکنید در مرکز شهر سواریِ رایگان بگیرید. در مرکز شهر از حمل و نقل عمومی استفاده کنید و وقتی که به حاشیه شهر و خروجی های شهر رسیدید، آن وقت برای یک ماشین سواری بدون هزینه تلاش کنید.
 • بهترین جا برای رایگان سواری، عوارضی ها، پارکینگ ها و محل های اقامت در بزرگ راه ها و آزاد راه ها است. به کنار کامیون ها و ماشین های پارک شده بروید. با راننده ها صحبت کنید و هدف و قصد خود را به آن ها بگویید.
 • در جایگاه های سوخت احتمال خیلی زیادی دارد که بتواننید یک سواری مفت و مجانی گیر بیاورید.
 • پرسیدن و سوال کردن کسی را نمی کشد! اگر مردم ببینند که شما در حال تلاش برای ارتباط با آن ها هستید و کمی هم به زبان محلی آن ها سخن بگویید حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.
 • اگر می خواهید به رایگان سواری بگیرید بهتر است نایستید و به سمت مقصدتان قدم بزنید.
 • ماشین های تک سرنشینی که راننده ی آن ها مرد است، بیشترین احتمال را دارد که شما را سوار کنند. وقت خود را طلف نکنید تا سوار ماشین یک خانم بشوید. این کار تقریبا غیر ممکن است!
 • در شب از لباس های براق و روشن استفاده کنید تا رانندگان بتوانند به خوبی شما را ببینند.
 • اجازه دهید راننده ها چهره ی شما را ببینند. از عینک آفتابی استفاده نکنید و با چهره ای بشاش و مودب با آن ها ارتباط چشمی بر قرار کنید.
 • یک کاغذ بزرگ در حالی که مقصدتان به صورت خوانا روی آن نوشته شده باشد بسیار می تواند به شما کمک کند تا هر چه سریع تر سوار شوید.
 • اگر برای مدتی طولانی است که منتظر سواری هستید اما همه ماشین ها به سمتی غیر از مقصد شما می روند، شاید بهتر باشد با یکی از آن ها به جایی دور تر بروید تا راحت تر بتوانید از آن جا به سمت مقصدتتان ره سپار شوید.
 • در کشور های پیشرفته سایت هایی هستند که برای ارتباط هیچهایکر ها و راننده ها ساخته شده اند. اگر به یک کشور دیگر هیچهایک می کنید این سایت ها را با جست و جو پیدا کنید و از آن ها استفاده کنید. من نمونه ی خوب و با کیفیتی در میان سایت های فارسی ندیده ام. اگر شما می شناسید در انتهای همین نوشته به ما هم معرفی کنید.ممنون.

امنیت در هیچهایک:

 • اگر با مشاهده راننده حس بدی به شما دست داد، سوار نشوید . می توانید یک مقصد پرت و دور را به دورغ بگویید تا از اصرار راننده راحت شوید.
 • سعی کنید با یک یا دو دوست هیچ هایک کنید.
 • اگر میتوانید قبل از سوار شدن از ماشین عکس بگیرید و آن را برای دوستی ارسال کنید.
 • ماشینی را انتخاب کنید که تنها یک سرنشین یعنی راننده دارد یا نهایتا ماشینی که یک زوج در آن حضور داشته باشند. از سوار شدن به ماشین هایی که یک یا چند مرد در صندلی عقب آن ها نشسته اند خودداری کنید.
 • سعی کنید صندلی جلو و کنار راننده بنشینید. اگر خواستید صندلی عقب سوار شوید، از خاموش بودن قفل کودک درب، قبل از بستن آن اطمینان حاصل کنید.

هیچهایکر های ایرانی در اینستاگرام:

mamallicaa

 

هیچ‌هایک hitchhike

من وقتی زیر بارون با پانچو می خوابم این جوری میشم :))

 

SIZDAHOM

هیچ هایک

حسین گفت اهل محمدیه س. یه شهره ده بیست کیلومتری قزوین. قبلن اسمش زیباشهر بود. زیباشهر که زیباتره به نظر من!
گفت زمان شاه که اسرائیلی ها رفتن شهر رو ساختن اسمش باوِرس بوده و هنوزم معماری شهریش یه حالِ خاصیه. اسرائیلیه.
احتمالن بعدن علما اسمش رو تغییر دادن به زیباشهر. و علمای بعد از اون علما اومدن گفتن چه معنی میده شهری که اسرائیلی ها ساختن زیبا باشه؟ اصلن نباید اسمش زیباشهر باشه. اسمش باید محمدیه باشه!
حسین آقا گفت بیشتر از پنج سال نتونستم تو تهران دوام بیارم. قزوین هم شلوغ بود. رفتم یه جای آروم خونه گرفتم.
بهش گفتم حسین آقا آرامش خیلی مهمه. گفت اونم ازمون بگیرن دیگه هیچی نداریم!

هیچ هایک

داشت زمین رو آماده میکرد برای شالیکاری و نشا زدن. یعنی با اون ابزاری که دستشه زمین رو هموار میکنه تا همه جای زمین آب بکشه و بعد خانومها میان و نشای برنج رو توش میزنن.
گفتیم چکمه بپوش خب. گفت سنگینه. اذیت میکنه.
یکی از پسرهاش تو ارومیه سرباز بود اون یکی هم کارمند بود تو تهران. پرسیدیم دوست داری پسرهات بیان این شغل شما رو ادامه بدن یا نه؟ گفت نه بابا این هیچ ارزشی نداره. برن کارمند بشن نون خونواده شونو بدن خیلی بهتره

 

 

اگر به سفر و جهان گردی علاقه مند هستید، از مطالب مجله تِن لیست که با این موضوع منتشر شده اند دیدن فرمایید.

همچنین لطفا تجربیات سفر و هیچ هایک های خود را برای ما و سایر کاربران بنویسید.

 

تهیه شده در تِن لیست

 

یاری گرفته از این منبع : +

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

نظرات خوانندگان (14)

 1. در بحث امنیت خیلی راحت بگید :
  وای چه طبیعت زیبایی… من همینجا پیاده میشم و خیلی محترمانه پیاده شید
  یا بگید وای …. فلان وسیلمو اونجایی که سوار شدم روی فلان سکو جا گذاشتم؛ من همینجا پیاده میشم و برمیگردم، ممنون که منو سوار کردید

 2. “ترفند” و “تلف” درست هست (با ط نیست). لطفاً اصلاح کنید.

 3. خیلی وقت می خواستم بدونم معنی این هیچهایک یعنی چی، اتفاقی تو اینیستا دیده بودم، تا دوباره تو صفحه کسی دیدم، در گوگول سرچ کردم و به صفحه شما رسیدم، ممنون از مطلب آگاهی رسان، به امید سفرهایی بسیار… ❤️

 4. درود
  عالی بود
  سپاسگزارم

 5. عالی بود.توضیحات کاملا واضح و به زبان ساده.کاش بتونیم عینک بدبینی رو از چشم برداریم ولی متاسفانه من از این حرکت میترسم.به خاطر اتفاقاتی ک برام افتاده

 6. من خیلی وقته با این نوع سفر آشنا شدم اما متاسفانه ترسی به دل دارم و اینکه نمیشه به آدمای ناشناس اعتماد کرد لبته خانومایی میشناسم که همیطوری سفر رفتند و مشکلی براشون پیش نیومده اما خب اونا حرفه ای هستند
  چجوری میشه حرفه ای شد؟

  • برای خانم ها هیچهایک تک نفره خطرناکه، حق دارید.
   برای حرفه ای شدن هم بهتره شبکه های اجتماعی هیچهایکر های حرفه ای رو دنبال کنید و حداقل چندبار با چندتاشون هیچهایک بزنید تا حرفه ای بشید.

   • میشه چند شبکه اجتماعی هیچهایکر های حرفه ای را معرفی کنید؟ و اینکه اگر کسی رو میشناسید میتواند راهنمایی کند که شروع کنیم خیلی ممنون میشم معرفی کنید. لطفا ایمیل کنید. بهم. از نظر جسمانی و دیگر مسائل ازین قبیل مشکلی ندارم فقط مسئله امنیتیش مهمه برام. و اینکه چطور میشه برخورد کرد. اصلا اگه امنیت نداشته باشم مشکلی با هیچهایک خارج از کشور ندارم

 7. سپاس از توضیحات ساده و کاملتان.زنده باشید

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*