چگونه حملات آسم را درمان کنیم؟

آسم در اثر التهاب و انسداد مسیر برونشیال (مسیر هایی که به کمک آن استنشاق انجام می شود)به وجود می آید. در ادامه شما را با روش هایی آشنا می کنیم که می توانید وجود این بیماری را تشخیص دهید و یا در مواقع اضطراری با حملات آسم مقابله کنید.

متد اول:ارزیابی موقعیت

۱نشانه های بیماری آسم را بشناسید

بیماری آسم

افرادی که به آسم مزمن دچار هستند معمولا خس خس می کنند و نیاز دارند تا همیشه داروهای کنترلی برای بیماری خود را به همراه داشته باشند. نشانه های اولیه از یک حمله ی آسم عبارتند از:

  1. احساس خارش در گلو
  2. تندخو و عصبی بودن
  3. خستگی و تیرگی چشم

۲نشانه های شروع حملات آسم را بشناسید

بیماری آسم

حمله ی آسم می تواند یک شرایط تهدید کننده ای را برای زندگی فرد ایجاد کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. بنابرای شناخت دقیق ویژگی های این بیماری به شما در پیشگیری هرچه سریع تر آن کمک خواهد کرد. نشانه های این بیماری در اشخاص مختلف, متفاوت است اما معمول ترین این ویژگی ها عبارتند از:

  1. سرفه کردن: این کار به صورت انعکاسی برای تمیز کردن مسیر جریان هوا و کشاندن اکسیژن بیشتر در شش ها انجام می شود.
  2. تنفس کوتاه: در زمان وقوع این حملات تنفس فرد مبتلا به بیماری, تندتر و کوتاه تر می وشد.
  3. تنگی قفسه سینه: حملات معمولا با وقوع درد در قفسه سینه همراه است.

۳موقعیت های خاص را ارزیابی کنید

بیاری آسم جهت ارزیابی موقعیت لازم است مراقبت های پزشکی اورژانسی لازم به هنگام وقوع حمله را به نزدیکان خود اطلاع دهید. درمواردی که حمله ی آسم سختی رخ می دهد, لازم است کسی را در نزدیکی خود داشته باشید تا قبل از پیشرفت حمله مراقبت های اولیه ی پزشکی را انجام دهد.

متد دوم: درمان بیماری

۴همیشه یک برنامه عملیاتی داشته باشید

بیماری آسمهنگامی که بیماری آسم را در خود تشخیص دادید, با پزشک خود یک طرح عملی مقابله با آن را ایجاد کنید. این طرح باید مکتوب باشد و شامل شماره تلفن های اضطراری و هم چنین شماره افرادی که لازم است در بیمارستان حضور یابند, باشد.

۵استنشاقی خود را با نسخه ی پزشک مصرف کنید

بیماری آسم دو نوع مختلف از داردهای نجان بخش در مورد بیماری آسم وجود دارد که باید طبق نسخه ی پزشک مصرف شود. یکی محفظه ی دوز استنشاقی(MDI) و دیگری پودر خشک استنشاقی به نام (DPI) است.

۶مصرف MDI

بیماری آسماز روش محفظه ی دوز استنشاقی(MDI) جهت تجویز داروهای متنوعی از جمله داروهای استنشاقی سریع الاثر گشاد کننده برونش از قبیل آلبوترول، پروونتیل یا ونتولین و یا کنترل کننده های آسم مثل گلوکوکورتیکوئیدها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش ، شما دارو را با فشردن کپسول اسپری وارد ریه خود می کنید.

۷مصرف DPI

بیماری آسم

دی  پی آی جایگزین دیگری برای ام دی آی به شمار می روند. دی پی آی یک پودر سبک را با دم کودک به ریه او می فرستد. این دسته از داروها برای استفاده نیازی به هماهنگ سازی زمان انجام دم و فشردن کپسول ندارند. ولی برای استفاده از دی پی آی کودک باید دم قوی تری در مقایسه با ام دی آی انجام دهد. در نتیجه این نوع از داروها برای کودکان کمتر از ۶ سال یا کودکان دچار ضعف عصبی- عضلانی مناسب نمی باشند. هم چنین باید توجه داشت که کودک نباید قبل از انجام دم، به درون محفظه بازدم انجام دهد، زیرا این کار باعث پراکنده شدن ذرات دارو می شود.

متد سوم: مقابله با حملات آسم بدون استنشاقی

۸گرفتن دوش آب گرم

بیماری آسمبا گرفتن دوش آب گرم میتوانید حمام را به محیطی بازیابی مناسب به دلیل وجود بخار,تبدیل کنید.

۹یافتن نوشیدنی های کافئین دار

بیماری آسم

ساختار شیمیایی کافئین مشابه داروهای شایع آسم است و مقدار کمی از قهوه  می تواند به شل شدن راه های هوایی و کاهش مشکلات تنفسی کمک کند.

۱۰استفاده از داروهای معمول خانگی

بیماری آسم

برخی از داروهای خانگی می توانند در از بین بردن حملات آسم در موارد اضطراری کمک کنند, اما آن ها نباید به هیچ وجه برای همیشه جایگزین کمک های اورژانسی شوند.

منبع:wikihow.com

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*