۱۰ راه ساده و کاربردی برای بهتر کردن حافظه | قسمت دوم

به یادآوردن چیز های مختلف مثل اسامی افراد و یا جزئیات دیگر, نوعی مهارت است.در این قسمت قصد داریم ۱۰ تکنیک دیگر برای تقویت حافظه را مطرح کنیم که یادگیری آن ها برای همه ی افراد ممکن خواهد بود.

۱قبل از رفتن به اتاق تصور کنید که چه چیزی را می خواهید دریافت کنید

josbvax38mrtdv5gtabg

گاهی اوقات اتفاق می افتد که رفتن به اتاقی دیگر و یا رد شدن از درب ورودی آن باعث ریست شدن حافظه ی کوتاه مدت ما می شود و در نتیجه فراموش می کنیم که با چه هدفی به آن اتاق رفتیم. در این حالت اگر شما قبل از ترک اتاق فعلی و رفتن به اتاقی دیگر هدف خود مجسم کنید, دیگر بعد از ورود به اتاق هدفتان را فراموش نخواهید کرد.

۲بازی های ویدئویی

imagesپرداختن به بازی های ویدئویی مزایای زیادی دارد و می تواند به مرور زمان منجر به تقویت حافظه شود. جالب است که بدانید تاثیر بازی های ویدئویی سه بعدی نسبت به دو بعدی در تقویت حافظه بیشتر است. بازی هایی مثل Super Mario 64 به مدت نیم ساعت در روز می تواند به صورت چشمگیری باعث افزایش ماده ی خاکستری مغز شود.

۳یادگیری تکنیک های قطعه بندی

همان طور که می دانید ما تنها می توانیمتعداد محدودی از چیز های مختلف را در حافظه ی کوتاه مدت خود ذخیره کنیم. تکنیک های قطعه بندی می تواند به ما در بهبود حافظه کوتاه مدتمان کمک کند. برای این کار کافیست چندین آیتم مختلف را در یک گروه بزرگتر قرار دهید.

۴اهرم قدرت موسیقی

بسیار اتفاق می افتد که اسامی و اعداد را به راحتی فراموش می کنیم, اما بسیار کم اتفاق می افتد که شعر های موردعلاقه ی دوران مهد کودک خود را فراموش کرده باشیم. موسیقی به ما کمک می کند که همه چیز را از طریق ریتم آن به خاطر بسپاریم. اگر شما قصد دارید  یک زبان خارجی را بیاموزید, سعی کنید از فیلم های زیرنویس دار شروع کنید.

۵از گیره های حفظی برای به یاد آوردن لیست طولانی استفاده کنید

mpinrrxpk6rbdsvbvqzr

حتی بدون یک موزیک پس زمینه هم شما می توانید از ریتمی خاص برای به یاد آوردن چیزهای مانند لیست های خرید خود استفاده کنید. به این صورک که آیتم های لیست  خرید خود را به همراه ریتمی خاص و با شعر به خاطر بسپارید.

۶استفاده از تکنیک کاخ حافظه

lnhd8skceeyhi7z6tuwf

این تکنیک یکی دیگر از تکنیک های تقویت حافظه است که در آن شما چیز هایی که قصد دارید به خاطر بسپارید را مجسم می کنید.برای مثال در تصویر بالا یک لیست خرید با تصویر سازی تهیه شده است.

۷نام افراد را با اجبار کردن خود در تعامل با آن ها به شیوه ی متفاوت, به خاطر بسپارید

squp2eszxc384tb1r58xاگر سعی کنید بین نام انتزاعی و خود شخص یک کانکشن برقرار کنید, احتمال به یاد آوردن نام آن شخص بیشتر خواهد بود. برای مثال داشتن ارتباط چشمی بهتر و یا تکرار نام او در ذهن خود و هم چنین ایجاد یک قلاب بصری برای نام او در ذهن با استفاده از چهره, می تواند در به خاطر سپردن نام فرد در ذهن بسیار موثر باشد.

۸از سلامت خود مراقبت کنید و مهارت های جدید بیاموزید

tgrk0m4ol9s6p9qk9oyc

با افزایش سن افراد, حافظه ی ما ضعیف تر خواهد شد. مراقبت از سلامت و کاهش استرس در زندگی روزمره و ورزش کردن می تواند سلامت مغز را تضمین کند.

۹توجه و تمرین زیاد

indexبسیاری از افراد نام اشخاص را به دلیل بی توجهی فراموش می کنند. به طور کلی شما می توانید چیز های مختلف را با مرور روزانه و یا یادداشت برداری بر روی کاغذ به راحی به خاطر بسپارید و در حافظه ی بلند مدت خود ذخیره کنید.

۱۰تعیین کنید چه چیزی را می خواهید به صورت بصری به خاطر داشته باشد

دقت کنید که شما هم حافظه ی ویژوال دارید و هم حافظه ی شفاهی. حافظه ی ویژوال بسیار قدرتمند تر از حافظه ی شفاهی است.

منبع: lifehacker.com

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*