۱۰ نکته جالب در مورد موز

خواص موز

موز میوه ای است که در مناطق حاره ای و گرم سیری کاشت می شود. علاوه بر ارزش غذایی و فواید آن ، نکات جالبی در رابطه با موز وجود دارد که احتمالا نمی دانید. پس در ادامه با تن لیست همراه باشید.

۱موز و تاثیر آن در میزان شادی افراد

خواص موز

موز شامل ماده شیمیایی طبیعی مشابه پروزاک می باشد که باعث شادی افراد می شود. در واقع موز سر شار از پتاسیم است و برای عملکرد سیستم عصبی ضروری است و کربوهیدرات موجود در آن خلق و خوی فرد را بهبود می دهد.

۲موز و خاصیت انرژی زابودن فوق العاده ی آن

خواص موز

دو عدد موز می تواند انرژی کافی برای فعالیت کاری سنگین به مدت ۹۰ دقیقه را فراهم کند. در واقع  قند طبیعی موجود در موز به سرعت در خون رها می شود، انرژی بدن را افزایش می دهد.

۳مرگ در اثر خوردن بیش از حد موز

811

خوردن حداقل ۴۸۰ موز, به علت overdose پتاسیم مرگ فرد را به دنبال خواهد داشت زیرا اگر میزان پتاسیم بدن بسیار پایین یا بسیار بالا باشد، می‌تواند منجر به ضربان قلب غیرعادی، معده درد،  تهوع و اسهال شود. با توجه به این که خوردن این تعداد موز در یک روزر ممکن نیست, بنابراین می توان از این جهت دغدغه ای نداشت.

۴موز های سبز رنگ و یا قرمز رنگ

موز قرمز و سبز

موز های زرد در اثر فشار جهش ها در سال ۱۸۳۶ به وجود آمد. موز های اولیه و صلی به رنگ قرمز و سبز بودند. موزهای قرمز از موزهای زردرنگ کوچک‌تر و  از تمشک شیرین‌تر هستند.

۵موز و بیماری قلبی

 

false-banana

موز به عنوان کاهش دهنده ی خطر بیماری قلبی نیز قابل استفاده است. این میوه سرشار از پتاسیم است که این ماده معدنیِ الکترولیت، جریان الکتریسیته را در بدن شما منتقل می کند. این جریان الکتریسیته برای ضربان قلب حیاتی است. خوردن منظم موز همچنین از سیستم گردش خون در برابر فشارخون بالا، تصلب شرائین و سکته قلبی جلوگیری می کند.

۶ موز و افزایش بینایی

index

موز حاوی مقدار اندک اما مورد نیاز ویتامین «آ» برای بدن است که این میزان برای حفاظت از چشم ها، حفظ بینایی و همینطور بهبود بینایی در شب حیاتی است. ویتامین آ محتوی ترکیباتی است که از غشاء اطراف چشم محافظت می کند. این ترکیبات همچنین تشکیل دهنده پروتئین هایی هستند که نور را به قرنیه چشم منتقل می کنند. موز نیز مانند سایر میوه ها به جلوگیری از تحلیل و ضعف عضلانی کمک می کند.

۷درخت موز

درخت موز

درخت موز در دسته ی بزرگترین گیاهان جهان وجود دارد که می تواند ۲۰ ft طول داشته باشد. این گیاه شاخه ی چوبی ندارد. درخت موز در عرض های جغرافیایی۳۰ در جه ی نیم کره شمالی و جنوبی پرورش داده می شود و در خارج از عرض های جغرافیایی فوق الذکر پرورش موز در اقلیم هایی که شرایط مطلوب دارند, امکان پذیر است.

۸موز های خالدار

موز خالدار

جالب است که بدانید هرچه تعداد لکه های سایه و به اصطلاح خال خالی بر روی موز بیشتر باشد, اثر بهسازی و ایمنی آن بالاتر است. موز رسیده با لکه‌های سیاه ۸ برابر نوع سبز و تازه آن سالم‌تر بوده و حاوی مقدار قابل توجهی TNF می‌باشد.

۹سفید شدن دندان با پوست موز

موز و سفیدی دندان

سفیدی دندان با پوست موزجالب است که بدانید استفاده از پوست موز, برای زیبایی و سفیدی دندان بسیار مفید است. شما می توانید با انتخاب یک موز رسیده و سالم و جدا کردن نوار باریکی از پوست آن, قسمت داخلی آن را بر روی دندان های خود بکشید. این کار به مرور زمان منجر به سفیدی دندان هایتان می شود.

۱۰زیبایی پوست صورت با پوست موز

موز و زیبایی پوستپوست موز می تواند یکی از راه های موثر برای از بین بردن جوش های صورت باشد. هم چنین استفاده از ماسک موز و عسل و یا ماسک موز و ماست می تواند به مرور زمان باعث از بین رفتن لکه های روی پوست شود.

منبع:bestpictureblog.com

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*