آخرین آثار ۱۰ نقاشی که خودکشی کرده اند

هنرمندان خیلی زیادی بودن که از این دنیا رفتن،در حالی که مشغول خلق یک اثر هنری دیگه از خودشون بودن.ما در این نوشته با اینا کاری نداریم!ما میخوایم ۱۰ تا نقاشی بهتون نشون بدیم که نقاش،اون نقاشی رو کشیده و بعدشم: بنگ! دخل خودشو اورده.در ادامه با من باشید.

۱۰ . گورخر و چتر نجات — کریستوفر وود

گورخر و چتر نجات

گورخر و چتر نجات یکی از دو نقاشی ای بود که کریستوفر وود (نقاش انگلیسی) در تابستان سال ۱۹۳۰ در فرانسه کشید . اسم نقاشی دوم ببر و طاق تریمفو (اسم میدونی در فرانسه) بود. هر دو نقاشی ، تصویری سورئال از یک حیوان با حالتی عجیب و غریب با پس زمینه ای از ساخته های دست بشر رو به نمایش میگذاشتند.نکته ی جالبی هم که توی این نقاشی هست اینه که اون فردی که از چتر نجات آویزونه با یک حالت خاصی کشیده شده که انگار مرده یا مثلا خیلی شدید آسیب دیده . در آگوست ۱۹۳۰ فرانسه رو به قصد انگلستان ترک میکنه تا آخرین نقاشی هاشو به مامانش نشون بده ( از جمله این دوتا نقاشی ) و متاسفانه چون تریاک و افیون مصرف میکرده و همچنین از بیماری پارانویا رنج میبرده ، میپره جلو قطار و مرگ خودشو رقم میزنه.

۹ . بر‌هنه در صاحل — جان ویلیام گادوارد

موضوع بیشتر نقاشی‌های گادوارد، زنانی در جامه‌های کلاسیک است که در جلوی زمینه‌ای از چشم‌اندازهای گوناگون ترسیم شده‌اند.

وی از هنرمندان تحت‌الحمایه سر لاورنس آلما-تادِما بود ولی سبک نقاشی او با ورود نقاشانی همچون پیکاسو از توجه افتاد. گادوارد در سن ۶۱ سالگی خودکشی کرد و گفته می‌شود که در یادداشت خودکشی‌اش نوشته‌است: “دنیا کوچک‌تر از آنست که من و پیکاسو را در خود جای بدهد.”

خانوادهٔ او که با هنرمندشدن‌اش مخالفت داشتند از خودکشی وی شرم‌زده شدند و یادداشت‌های او را سوزاندند. هیچ عکسی از گادوارد به‌جا نمانده است.

۸ . کنسرت — نیکلاس دِ استل

کنسرت

نیکلاس د استل نقاش پرکار و برجسته فرانسوی بود که در مدت کوتاهی که فعالیت کرذ صدها اثر هنری از خودش به جا گذاشت. در پنج ماه آخر زندگیش ۱۴۷ تا نقاشی کشید که آخرین نقاشی تموم شدش دروغ آبی بر‌هنه نام داشت . در مارس سال ۱۹۵۵ در حالی که ۴۱ ساله بوده ، خودشو از یک ساختمون بلند به پایین میندازه و آخرین اثرشو ( کنسرت ) ناقص رها میکنه.

۷ . مرگ جیمز دین — جان مینتون

مرگ جیمز دین

جان مینتون نقاش و طراح صحنه ی برجسنه ی انگلیسی است که بعد از به اتمام رسوندن تحصیلات آکادمیک خود در فرانسه ، به کشوررش انگلیس برگشته . آخرین اثر وی با خودکشی اش در سال ۱۹۵۷ ناقص ماند . همونطور که میبینید این نقاشی مردی رو به تصویر میکشه که به شدت آسیب دیده و توسط تماشاگران پریشان و شوریده احاطه شده.

۶ . بدون اسم ( سیاه و خاکستری) — مارک روتکو

بدون اسم ( سیاه و خاکستری)

روتکو با نام کامل مارکوس روتکویچ در سال ۱۹۰۳ در خانواده یهودی الاصل در شهر دوینسک روسیه متولد شد.پدرش دکتر داروساز و روشنفکری بود که فرزندان خود را با سکولار و سیاست به جای مذهب تربیت کرد . در بهار ۱۹۶۸، آنوریسم خفیف در روتکو تشخیص داده شد. او با با نادیده گرفتن دستورات پزشک، به کشیدن سیگار، اجتناب از ورزش و حفظ رژیم غذایی ناسالم ادامه داد. همچنین پزشک توصیه کرده بود تا او کشیدن نقاشی‌های بزرگش را ادامه ندهد و بیشترین توجه‌اش را به سمت نقاشی‌های با اندازه کوچکتر مانند آکرلیک روی کاغذ ببرد. در همین زمان ازدواج روتکو هم دچار مشکل شده بود و او در سال نوی ۱۹۶۹ از همسرش جدا شد و به استدیوی خود نقل مکان کرد. در ۲۵ فوریه ۱۹۷۰ دستیار روتکو، او را در آشپزخانه‌اش دید که غرق در خون جلوی سینک ظرفشویی مرده‌است در حالی که یک تیغ ریش تراش کنارش بود.

۵ . خانواده بیچاره — کنستانس مایر

خانواده ای بیچاره

مایر نقاش برجسته ی فرانسوی بود که بیشتر به خاطر پرتره ها و مینیاتور هایی که خلق کرد به شهرت رسید. مایر وقتی که داشت نقاشی “خانواده بیچاره” رو میکشید خودش رو کشت ولی کارش ناتمام نماند و توسط همسرش کامل شد. شوهر او ( پیر-پاول پاردن ) نقاش معروفی بود وقتی که مایر هنرجوی جوانی بیش نبود. بعد از ازدواج با این که هردو به شهرت رسیده بودند و همکاری های خیلی خوبی با هم داشتند ولی خونوادشون با ۶ تا بچه با فقر و تنگدستی دسته و پنجه نرم میکرد.در آخر مایر در سال ۱۸۲۱ با تیغ ریشتراشی شوهرش گلوش رو میزنه و خودکوشی میکنه.

۴ . سواری با مرگ — ژان میشک باسکیت

سواری با مرگ

ژان میشل باسکیت (به انگلیسی: Jean-Michel Basquiat) (زاده ۲۲ دسامبر ۱۹۶۰ – درگذشته ۱۲ اوت ۱۹۸۸) یک هنرمند و اولین نقاش آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که به شهرت بین‌المللی رسید. او ابتدا به عنوان یک هنرمند گرافیتی در نیویورک و بعد دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک هنرمند سبکنئواکسپرسیونیسم مشهور شد.

وی در ۱۲ اوت ۱۹۸۸ و در سن ۲۷ سالگی به دلیل مصرف بیش از اندازهٔ هروئین فوت کرد. نقاشی‌های او الهام‌بخش هنرمندان نوگرا بود و به قیمت‌های گران فروخته می‌شد.

۳ . پرتره عر‌یان با پالت — ریچار گرستل

ریچارد گرستل ، نقاش استرالیایی تبار ، عمده ی شهرت خودش رو وامدار پرتره های درون گرایانه ای هست که به تصویر کشیده ، وی بهترین آثارش رو زمانی خلق کرد که به صورت مخفیانه با همسر آرنولد شوئنبرگ ، تهیه کننده معروف ، نامزد کرده بود . سرانجام این ازدواج مخفیانه رسوایی به بار آورد و با علنی شدن موضوع به خودکوشی ریچارد گرستل منجر شد.

۲ . رنج — آرشیل گورکی

رنج

آرشیل گورکی که نام اصلی او «وستانیک مانوک آدویان» بوده‌است، پانزده آوریل ۱۹۰۴ در روستایی به نام خارکوم در نزدیکی دریاچه وان در غرب ارمنستان امروزی در امپراتوری عثمانی (ترکیه کنونی) بود بدنیا آمد. دوران کودکی او با مهاجرت پدرش، ستراگ، به آمریکا تیره و تار شد. پس از چندی آزار و ایذای اقلیت ارمنی در خاک عثمانی بالا گرفت. گورکی در ۱۹۱۵ در دورانی که به «نسل‌کشی ارامنه» معروف است، با مادر و خواهرش به منطقه‌ای تحت حمایت روسیه تزاری گریخت.

گورکی و خواهرش، وارتوش در سال ۱۹۲۰ به آمریکا کوچیدند و به پدرشان پیوستند و گورکی ضمن کار در یک کارخانه لاستیک سازی در یک هنرستان طراحی در بوستون به هنرآموزی مشغول شد.

گورکی در آمریکا با آن که دوستان فراوان و سرشناسی داشت، هیچگاه نتوانست اندوه و رنج گذشته را فراموش کند یا حتی بر آن فائق شود. به گفته زندگینامه نویسان رابطه او با پدرش که زمانی برای تامین معاش خانواده آنها را ترک کرده بود، هیچ‌گاه گرم و صمیمانه نشد.

از اواسط دهه ۱۹۴۰ در حالی که بلوغ و پختگی هنری کورگی شکوفاتر می‌شد، سیل ناملایمات براو بیشترهجوم می‌آورد. گویی دستی نامرئی او را به پرتگاه نیستی می‌کشاند: نخست استودیوی کارش در آتش سوخت و بخش قابل توجهی از تابلوها، کتابها و طراحی‌هایش از میان رفت، یک ماه بعد معلوم شد که مبتلا به سرطان روده‌است. در همان زمان همسرش، اگنس ماگرودر که از مدتی پیش با یکی از دوستان گورکی رابطه داشت، او را ترک کرد و دو دخترشان (“مارو” و “ناتاشا”) را با خود برد.

ضربه نهایی چند روز بعد فرود آمد: در یک تصادف که بر اثر مستی دوستش در حین رانندگی رخ داد، کمر و گردن گورکی آسیب دید. نقاش ۴۴ ساله که با جسم و روحی فروپاشیده، از همیشه تنهاتر و درمانده تر شده بود، در حالی که نامش در فراسوی محافل هنری چندان شناخته شده نبود، خود را در خانه اش در کانتیکات حلق آویز کرد (۱۹۴۸).

۱ . باغ — ونسان ون‌گوک

باغ

وَنسان وَن‌گوگ یک نقاش نامدار هلندی بود. هرچند او در زمان حیاتش در گمنامی به‌سر می‌برد و در تمام طول عمر خود تنها یک تابلو، یعنی تاکستان سرخ را فروخت،اما اکنون به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پسادریافتگر در جهان شناخته می‌شود.

ون گوگ شیفته نقاشی از مردم طبقهٔ کارگر مانند تابلوی سیب‌زمینی‌خورها، کافه‌های شبانه مانند تراس کافه در شب، مناظر طبیعی فرانسه،گل‌های آفتابگردان، شب پر ستاره و خودنگاره بود. وی در اواخر عمر به شدت از بیماری روانی و فشار روحی رنج می‌برد و به اعتقاد اکثریت همین موضوع به خودکشی او منجر شد.

منبع : +

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*