۱۰ ترفند برای استفاده بهتر از گوگل

گوگل پروژه تحقیقاتی بود که در ژانویه ۱۹۹۶ توسط لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد.در آن زمان این دو هرگز تصور نمیکردند روزی گوگل به جایگاه کنونی اش دست یابد.اکنون گوگل تنها یک موتور جست و جوی ساده نیست بلکه پلی است به دریایی از اطلاعات و امکانات!در ادامه با من باشید تا با ۱۰ ترفند برای استفاده بهتر از گوگل و امکانات آن آشنا شوید.

گوگل بر گرفته شده از واژه “گوگول” که به معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است.بدین معنی که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها، اهداف و اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب در جهان گسترش دهد.گوگل به طور تخمینی دارای بیش از یک میلیون سرور در سراسر جهان است.

 

۱۰ . با Google images یک تصویر زمینه زیبا متناسب با رزولوشن دسکتاپ خود بیابید.

به Advance Image Search بروید.در قسمت مربوط به All these words ، میتوانید با جست و جوی کلمات مجموعه ای از عکس های مرتبط با کلمه ی جست و جو شده را پیدا کنید.به عنوان مثال من کلمه ی “طبیعت آفریقا” را جست و جو کردم و نتیجه :

google advance image search

در قسمت image size ، اندازه تصویر را انتخاب کنید که ترجیحا رزولشن نمایشگرتان را انتخاب کنید. aspect ratio مربوط به ابعاد تصویر است مثلا مستطیلی ، مربعی و … .در type of image انتخاب کنید که چه نوع عکسی مد نظرتان است مثلا پرتره ، نقاشی و … . قسمت region مربوط به منطقه جغرافیایی است . مثلا اگر ایران را انتخاب کنید عکس هایی را خواهید دید که در سایت های ایرانی منتشر شده اند. در قسمت file type هم میتوانید فرمت عکس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۹ . با جی میل ، یک امیل با نام های متفاوت بسازید.

به عکس زیر نگاه کنید :

gmail addresses

درست متوجه شدید.میتوانید به هرجای ایمیلتان که میخواهید “نقطه” اضافه کنید و یوزر نیم های متفاوتی برای ایمیلتان بسازید. هر ایمیلی که به نام های کاربری جدید ارسال شود ( با نقطه ها) ، در واقع به ایمیل شما ( بدونه نقطه اضافه شده ). به توضیحی که گوگل در مورد این ویژگی داده است توجه کنید :

Sometimes you may receive a message sent to an address that looks like yours but has a different number or arrangement of periods. While we know it might be unnerving if you think someone else’s mail is being routed to your account, don’t worry: both of these addresses are yours.

Gmail doesn’t recognize dots as characters within usernames, you can add or remove the dots from a Gmail address without changing the actual destination address; they’ll all go to your inbox, and only yours. In short:

homerjsimpson@gmail.com = hom.er.j.sim.ps.on@gmail.com

homerjsimpson@gmail.com = HOMERJSIMPSON@gmail.com

homerjsimpson@gmail.com = Homer.J.Simpson@gmail.com

All these addresses belong to the same person. You can see this if you try to sign in with your username, but adding or removing a dot from it. You’ll still go to your account

۸ . با Google video ، ویدئو ها را بر اساس مدت زمان جست و جو کنید.

تا کنون سایتی ندیده ام که این امکان را به شما بدهد که بتوانید بر اساس طول زمانی یک ویدئو ، به جست و جو در بین فیلم ها بپردازید. اجازه دهید با یک مثال برایتان توضیح دهم . من میخواهم گیم پلی بازی The Last Of Us  را تماشا کنم. اگر عبارت “The Last of Us Gameplay” را به صورت معمولی در گوگل جست و جو کنم نتیجه میشود:

the last of us

اما من میخواهم گیمپلی های کم تر از ۴ دقیقه را تماشا کنم. پس به Google Advance Video Search میروم و در قسمت duration گزینه ی (short(0-4min را انتخاب میکنم . نتیجه :

the last of us

۷ . به جای “جایگزین آیپد” عبارت “بهتر از آیپد” را سرچ کنید.

فرض کنید شما میخواهید یک تبلت بخرید.از دوستان و اطرافیان خود شنیده اید که “آیپد اپل خیلی خوب است” ، “آیپد بخر” . اما میخواهید بدانید چه محصولاتی از شرکت های دیگر رقیب و هم رده ی آیپد اپل هستند و میتوانند گزینه ی مناسب تری برای شما باشند. اگر عبارت “جایگزین آیپد” را در گوگل سرچ کنید :

google search tips

حال عبارت “بهتر از آیپد” را سرچ کنید :

google search tips

نکات این چنینی در مورد نحوه ی جست و جو در گوگل بسیار است و شما با جست و جو در اینترنت و تجربه ی کار با موتور جست و جوی گوگل میتوانید به راحتی آن ها را فرا بگیرید.

۶ . زبان یک نوشته را تشخیص دهید.

ممکن است به نوشته ای برخورد کنید که نمیدادنید به چه زبانی نوشته شده است. با Google Translate به راحتی این مشکل خود را حل کنید. کافی است به مترجم گوگل بروید و نوشته ی خود را وارد کنید.

google translate

۵ . با Google Trends ببینید مردم دنیا به دنبال چه میگردند.

گوگل ، تقریبا در تمام کشور های دنیا محبوب ترین موتور جست و جو است. با Google Trends  شما میتوانید جست و جو شده ترین کلمات در گوگل را بفهمید.برای مثال من میخواهم بفهمم مردم ایران در ماه گذشته چه کلماتی را بیشتر در گوگل جست و جو کرده اند. از منوی ساندویچی سمت چپ ، برروی Explore کلیک میکنم.در صفحه ی باز شده گزینه های مورد نظرم را انتخاب میکنم و نتیجه :

google trends

 ۴ . با Google Docs به راحتی و با سرعت فایل های PDF را ببینید.

فرض کنید در گوگل کلمه یا عبارتی را جست و جو کردید و گوگل به شما یک فایل PDF را معرفی کرد.به جای خواندن این فایل در نرم افزار هایی مثل Adobe Reader یا Foxit Reader که نسبتا زمان بر و مشکل هست ، گوگل کار را برای شما راحت کرده و به سرعت این فایل را در مرورگر برای شما باز میکند :

pdf in google

و نتیجه :

pdf in google docs

البته توانایی و قابلیت های Google Docs بسیار فراتر از باز کردن فرمت پی دی اف در محیط وب است که به سادگی متوجه آن خواهید شد.

۳ . گوگل به شما پاسخ این سوال را میدهد : “the answer to life the universe and everything”

عبارت بالا در گوگل جست و جو کنید. مشاهدخ خواهید کرد :

answer to life the universe and everything

۴۲ عددی است که در کتاب راهنمای مسافران مجانی کهکشان نوشته دوگلاس آدامز به عنوان پاسخ نهایی زندگی، جهان و هر چیز دیگر از طرف کامپیوتری که برای پاسخ به این سوال مطرح شده – بعد از ۷.۵ میلیون سال محاسبه – عنوان می‌شود. در جلد پنجم کتاب، عنوان می‌شود که ۴۲، موقعیت جغرافیایی استاورومولای بتا است. به دلیل علاقه هکرهای جهان به این کتاب، این عدد بارها در دنیای گیک استفاده شده.

۲ . با گوگل سرگرم شده و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید.

سرویس جستجوی گوگل این روزها تبدیل به منبعی شده که اغلب کاربران وب در زمان رسیدن به بن بست برای یافتن پاسخ‌های مورد نظر در هر زمینه‌ای به سراغ آن می‌روند. در واقع گوگل را باید مجرایی برای پرسش و دریافت پاسخ‌های مناسب بنامیم، حال آنکه این کمپانی خود با آگاهی از این مساله، سرویسی را در اختیار کاربران قرار داده که با استفاده از آن می‌توان اطلاعات عمومی خود را افزایش داد. در صورتی که به سرویس جستجوی گوگل سر بزنید و عبارت “I ‘m feeling Curious” تایپ کنید، یک باکس شناور را در پایین کادر جستجو ملاحظه خواهید کرد که در قسمت بالای آن سوالی مطرح شده و پاسه مناسب درون باکس مورد نظر به نمایش درآمده است.

در قسمت پایین باکس نیز کلید بزرگ آبی رنگی قرار دارد که روی آن عبارت “Ask Another Question” قرار گرفته که با فشار روی آن می‌توان به سراغ سایر سوالات مطرح شده و اطلاعات مرتبط با آن رفت.

im feeling curious

۱ . با عبارت “How To” تمام مشکلات خود را حل کنید!

حتما برایتان پیش آمده که در نصب یک نرم افزار یا بازی به مشکل خورده اید و ارور هایی را دریافت کرده اید که هیچ ایده ای برای حل آن ها ندارید.یا گوشی یا لپتاپتان خراب شده و نمیدانید باید چه بکنید.گوگل یک منبع عظیم برای پاسخ به همه چیز است! با توجه به اینکه زبان انگلیسی در حال حاضر پرکاربردترین زبان دنیاست و به یک زبان مشترک و بین المللی برای ارتباط اقوام با یکدیگر تبدیل شده ، با اندکی آشنایی با این زبان میتوانید به حجم عظیمی از اطلاعات متصل شده و مشکلات خود را حل کنید.بگذارید با یک مثال برایتان توضیح دهم.فرض کنید فن لپتاپ شما پس از سال ها استفاده به تمیز کاری نیاز دارد.یک راه این است که لپتاپ خود را به تعمیر کاران سطح شهر واگذار کنید و بعد از ساعت ها یا شاید روز ها معطلی و پرداخت مقداری هزینه ، لپتاپ خود را تعمیر کنید. اما راه ساده تر این است : در گوگل جست و جو کنید ” How to disassemble lenovo z510 and fan cleaning”  و نتیجه :

google tips

و به راحتی با مشاهده ولین ویدئو و صرف چند دقیقه خودتان لپتاپتان را تعمیر کنید!

منابع : ۱ , ۲ , ۳

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*