لیست ۱۰ کهکشان عجیب‌ و غریب کیهان

لیست ۱۰ کهکشان عجیب و غریب کیهان
حتما تا حالا عکس‌هایی از کهکشان‌ها دیدید. و خب حتما می‌دونید که کهکشان‌ها همه شبیه هم نیستن. در واقع بعضی‌هاشون خیلی با بقیه متفاوتن. با تن لیست باشید تا لیست ۱۰ کهکشان عجیب‌ و غریب کیهان رو بررسی کنیم.

.

۱۰ | Hoag’s Object : هوگی

Hoag’s Object
“شیء هوگی” کهکشانیه که تقریبا به صورت دو کهکشان جدا از هم دیده می‌شه. خوشه‌ی زردی از ستاره در مرکزش داره و همین‌طور یه حلقه‌ی آبی دیگه از ستاره دورش. و بین این دو تا یک دنیا فضای خالی. اما خب نه، این فقط یه کهکشان محسوب می‌شه. همون‌طور که در مورد سیاره‌ی زحل هم ممکنه بعضیا فکر کنن که یک سیاره‌س که یه حلقه دورش داره،‌ در حالی که دانشمندا همه‌ش رو با هم یه سیاره در نظر گرفتن.
وقتی برای دانشمندا این سؤال مطرح شد که شیء هوگی چطور به این شکل ساخته شده، اونا با یه علامت سؤال بی‌جواب مواجه شدن. این‌جوری: ؟ آخرش فقط گفتن این یه نوع کهکشان جدید حلقه‌ایه و ازش رد شدن. اگه بخواید یه کهکشان این‌طوری دیگه هم ببینید، توی عکس به قسمت بالای حلقه دقت کنید! دیدید؟! اونم یه کهکشان حلقه‌ای دیگه‌س که در فاصله‌ی خیلی زیادی با شیء هوگی قرار داره. اونم فوق‌العاده برای دانشمندا عجیبه!

۹ | Arp 87

Arp 87
فرض کنید دو تا کهکشان با هم وارد یه قفس فولادی بشن و قرار باشه فقط یکی‌شون بیرون بیاد. ای‌.آر.پی.۸۷ اون یه‌دونه‌ایه که بیرون اومده. هم‌چین برخوردهای کیهانی توی فضا خیلی شایع هستن. این دو تا کهکشان چند میلیارد سال قبل با هم برخورد داشتن و رفته‌رفته یکی از اون دو تا به سمت دیگری کشیده شده و در نهایت به صورت یه کهکشان بزرگ‌تر (همون ای.آر.پی.۸۷) ادغام شدن. مشاهدات نشون می‌ده در حال حاضر این دو کهکشان با لایه‌های از ستاره، گاز و ذرات گرد و غبار به هم متصل هستن.

.

۸ | Antennae Galaxies : آنتن

Antennae Galaxies
در این مورد هم مثل قبلی، یه کهکشان یکی دیگه رو بلعیده. و تنها چیزی که اینو به دانشمندا ثابت کرده، لایه‌های زرد رنگیه که در دو قسمت وجود داره. دانشمندا فکر می‌کنن که این لایه‌های زرد مراکز دو کهکشان قبلی بودن. پیش‌بینی می‌شه که این دو قسمت رفته‌رفته به هم نزدیک‌تر می‌شن و شکل نهایی کهکشان ادغام‌شده رو به وجود میارن. وقتی این اتفاق بیفته قسمت‌های زیادی از اون لایه‌های ستاره دار با هم جمع می‌شن و فقط بزرگ‌ترین قسمت‌های اون لایه‌های زرد به همون ترکیب سابق باقی می‌مونن.
جالب‌ترین نکته‌ای که فضاشناس‌ها از مشاهده‌ی این ادغام یاد گرفتن، اینه که حدس زدن کهکشان راه شیری خودمون هم الزاما با کهکشان آندروما که نزدیکمونه و در جهت حرکت کهشانمونه برخورد می‌کنه. البته نگران نباشید! این حرف واسه چند میلیارد سال دیگه‌س!

.

۷ | Sombrero Galaxy : کلاه

Sombrero Galaxy
اسم این کهکشان رو گذاشتن کلاه مکزیکی! چون شبیه کلاه خاصی با این نامه. در مرکز این کلاه یک برآمدگی وجود داره که اگه از زوایه‌ی بهتری با دقت بهش نگاه کنیدِ، می‌بینید که مجموعه‌ای از خوشه‌های پر از ستاره‌ است. این برآمدگی در واقع یکی از عجائب خارق‌العاده‌ی علمیه. دانشمندا هنوز راجع به این که چطور حلقه‌ای شبیه به این برآمدگی شکل گرفته مطمئن نیستن. هم‌چنین این احتمال هست که اون‌جا توی برآمدگی، درست در قلب کهکشان کلاه مکزیکی یه سیاه‌چاله‌ی بزرگ وجود داشته باشه!

.

۶ | Centaurus A

Centaurus A
کهکشانیه که حتی چشم اخترشناس‌ها هم به‌سختی تشخیصش می‌ده. Centaurus A یه کهکشان خیلی بزرگه و کهکشان‌های خیلی بزرگ از نظر منجم‌ها غالبا در یکی از این دو دسته جا دارن: مارپیچی (espiral) و بیضوی (elliptical). وقتی منجم‌ها با استفاده از ابزارهای قوی‌تری به کهکشان نگاه کردن، متوجه شدن که زیر این کهکشان، یه کهکشان دیگه وجود داره که از نوع مارپیچیه! که این خیلی براشون عجیب بود. چون انتظار داشتن که یا یک کهکشان بیینن یا دو تا، نه یکی درون دیگری! بعد اعلام کردن این یک کهکشان بیضویه که حلقه‌ی مارپیچی دورش داره، و خب هیچ چیز دیگه‌ای مثل این تو فضا مشاهده نشده. طبق نظر ستاره‌شناس‌ها میلیون‌ها سال قبل این کهکشان یک کهکشان مارپیچی رو به سمت خودش جذب کرده، اما به شکلی که انتظار می‌رفته ادغام صورت نگرفته و نتیجه‌ش شده این.

.

۵ | The Southern Pinwheel : فرفره‌

The Southern Pinwheel
“فرفره‌ی جنوبی” که در صورت فلکی هیدرا (hydra) قرار گرفته، یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌ها در آسمان شبه. اولین بار ۲۵۰ سال قبل در آسمان دیده شد. اما اون موقع اخترشناس‌ها فکر می‌کردن که یه توده ابر گازیه. تا این اواخر که متوجه شدن کهکشانه! در این کهکشان گرداب‌مانند، رنگ‌های صورتی و بنفش به صورت خیلی زیبایی حضور دارند. در این کهکشان ۸ ستاره‌ی فعال دیده شده که گاه و بیگاه فرآیندهای انفجاری در اون‌ها رخ می‌ده. گفته می‌شه که رنگ صورتی این کهکشان نتیجه‌ی شکل‌گیری ستاره‌های جدید در اثر انفجاره که مقدار زیادی انرژی آزاد می‌کنه. این انرژی توسط گرد و غبار و گازهایی که اطرافش حضور دارن جذب می‌شه و این رنگ صورتی رو به‌وجود میاره. قضاوت با خود شما، ولی به‌ نظر ما این زیباترین کهکشان کیهانه!

.

۴ | NGC 474

NGC 474
راستش خیلی شبیه کهکشان‌ها نیست. دو نظریه راجع به این که چرا به این شکل عجیب و غریب دراومده هست. یکی این که احتمال میدن کهکشان کوچک‌تری اون‌جا بوده باشه و NGC 474 بقایای اون رو جذب کرده و این شکلی شده. نظریه‌ی دیگه میگه در اثر فعل و انفعالات و برخورد با کهکشانی که پشت سرشه این شکل پدید اومده. در هر صورت این کهکشان یک مورد خاص در ستاره‌شناسیه و چیزهای زیادی به منجم‌ها یاد داده.

.

۳ | NGC 660

NGC 660
این کهکشان یکی از انواع نادر کهکشان‌هاست که در طبقه‌ی قطبی‌ها دسته‌بندی میشه. تا الان فقط حدود ۱۰ تا از این نوع کهکشان کشف شده. در مداری دور کهکشان‌های قطبی انبوهی از ستاره‌ها، گرد و غبار و حلقه‌هایی از مواد کیهانی وجود داره. به نظر میاد که مواد موجود در این مدار متعلق به کهکشان دیگه‌ای بودن که مدت‌ها قبل از کنار NGC 660 عبور کرده.

.

۲ | The Porpoise Galaxy : دلفین

The Porpoise Galaxy
با یک نگاه میشه متوجه شد چرا این کهکشان “دلفین” نام‌گذاری شده. شبیه یه دلفینه، یا حتی شبیه یه پنگوئن که داره از یه تخم‌مرغ محافظت می‌کنه. در حقیقت هر دو این‌ها هم هست! چون دلفینه بخشی از یه کهکشان به نام NG 2936 و تخم‌مرغ بخشی از Arp 142 هستن. دلفین قبل‌ترها یک کهکشان مارپیچی مثل کهکشان خودمون بوده. اما به مرور نیروهای گرانشی کهکشان پایینی شکلش‌ رو تغییر دادن. دقیق‌تر بخوایم بگیم چشم دلفینه، هسته‌ی اون کهکشان مارپیچی بوده. این دو کهکشان هم در صورت فلکی هیدرا قرار دارن و پیش‌بینی میشه که میلیاردها سال دیگه با هم ادغام میشن. و فعلافعلاها میشه از شکل شبیه حیوان اون‌ها لذت برد!

.

۱ | The Black Eye Galaxy : شیطان

The Black Eye Galaxy
کهکشانیه که شبیه شیطان به نظر میاد! یا آدم رو یاد موجودات وحشتناک میندازه. در آفرینش کهکشان چشم سیاه که به M64 و زیبای خفته هم معروفه خلاقیت زیادی به کار رفته. رنگ قرمزش رو نگاه کنید. نشون میده که کلی هیدروژن اون جا هست و این یعنی ستاره‌های تازه‌ای دارن شکل می‌گیرن. نکته‌ی جالب اینه که ستاره‌ها و گازهایی که در قسمت قرمز رنگ وجود دارن دارن در جهت مخالف گرد و غبار و گازهایی که دورشون هست، چرخش می‌کننن. و این خیلی عجیب و غریبه! این بی‌نظمی احتمالا نتیجه‌ی ادغام دو کهکشان در سال‌های قبله.

منبع

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

نظرات خوانندگان (2)

  1. واقعا لذت بردم . خدا قوت

  2. برای لذت بیش‌تر با تن‌لیست همراه باشید 🙂

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*