۲۰ میانبر پرکاربرد Windows 10 (قسمت اول)

۲۰ میانبر پرکاربرد Windows 10
قسمت دوم این مطلب را از اینجا بخوانید.
.
مایکروسافت با ارائه‌ی Windows 8 و پس از آن Windows 8.1 قصد داشت کاربران خود را با دنیای صفحات لمسی آشنا کند. ویژگی‌های این دو سیستم‌عامل باعث می‌شد کاربرانی که سخت‌افزار لازم (مانیتور لمسی) را در اختیار داشتند، رفته‌رفته به کار با صفحه‌ی لمسی عادت کنند. و این آسایش و راحتی بیش‌تری برای کاربر به همراه داشت. اما مایکروسافت پس از ویندوز ۸ پا را از این هم فراتر نهاد و ویژگی‌هایی سیستم‌عامل جدیدش Windows 10 باعث شده کاربر حتی نیاز به بلند کردن دست خود و رساندن آن به صفحه‌ی مانیتور هم نداشته باشد. و برای انجام برخی کارها نیاز به ماوس هم نباشد! در این نوشته و نوشته‌ی بعدی شما را با پرکاربردترین میانبرهای این ویندوز موفق آشنا می‌کنیم.

.

۱ |Hey, Cortana!i : دستیار مجازی

Hey, Cortana! :

cortana مهم‌ترین نوآوری به کار رفته در Windows 10 است. به شما امکان جست‌وجوی سریع در اینترنت (از طریق جست‌وجوی صوتی)، اجرا کردن برنامه‌ها و اطلاع از خبرهای مورد علاقه‌تان را می‌دهد. برای دسترسی سریع به این دستیار دیجیتال می‌توانید از میانبر Windows key + Q استفاده کنید. برای پرش مستقیم به قسمت جست‌وجوی کورتانا هم می‌توانید Windows key + S را فشار دهید. (Windows Key همان کلیدی است که سمت چپ کلید Alt قرار دارد)

.

۲ |What’s new?i : اعلان‌ها

What’s new?
با فشار دادن Windows key + A می‌توانید به قسمت Action Center دسترسی داشته باشید. جایی که اعلان‌های مهم از جمله ایمیل‌ها و هشدارهای تقویم‌ و برخی تنظیمات مهم سیستم را می‌ببینید.

.

۳ | !Snap to it : حرکت‌ پنجره‌ها

!Snap to it

آخرین ویندوز مایکروسافت به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت پنجره‌های باز را به چهار سمت صفحه‌ی مانیتور هدایت کنید. برای بردن به سمت چپ و راست به‌ترتیب از Windows key + Left arrow و  Windows key + Right arrow ، و از Windows key + Down arrow برای کوچک‌ کردن پنجره (minimize) و برای بزرگ‌ کردن پنجره از Windows key + Up arrow استفاده کنید.

.

۴ | Virtual (desktop) reality : دسکتاپ‌ها

Virtual (desktop) reality

داشتن چند دسکتاپ باعث می‌شود تا بتوانید روی کارهای متفاوت‌ خود تمرکز بیش‌تری داشته باشید. می‌توانید یک دسکتاپ برای وب‌گردی و دسکتاپ دیگری برای بازی داشته باشید. میانبر Windows key + Ctrl + D یک دسکتاپ جدید برای شما می‌سازد. با Windows key + Ctrl + Left/Right می‌توانید بین دسکتاپ‌های خود حرکت کنید. هم‌چنین برای دیدن همه‌ی دسکتاپ‌ها در یک نگاه Windows key + Tab و برای بستن دسکتاپ فعلی Windows key + Alt + F4 استفاده می‌شوند.

.

۵ | Lights, Camera, Action : فیلم‌برداری

Lights, Camera, Action

ویندوز ۱۰ به شما قابلیت فیلم‌برداری از صفحه‌ی برنامه‌‌ها را داده است. کافی است با فشار دادن کلیدهای Windows key + G به قسمت مدیریت این قابلیت وارد شوید. البته این قابلیت مخصوص فیلم‌برداری از صفحه‌ی برنامه‌ی فعال شماست نه همه‌ی صفحه‌ی کامپیوتر. میانبر Windows key + Alt + R به طور خودکار فیلم‌برداری را شروع می‌کند و برای توقف ضبط هم می‌توانید مجددا همین میانبر را استفاده کنید. ویدیو‌های ضبط‌شده توسط این میانبر به طور پیش‌فرض در پوشه‌ی videos کامپیوتر ذخیره می‌شوند.

.

۶ | Make it yours : تنظیمات

Make it yours

قسمت setting در ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوزهای قبلی کاربردی‌تر است و در بسیاری موارد شما را از مراجعه به Control Panel بی‌نیاز می‌کند. میانبر Windows key + I صفحه‌ی تنظیمات را برای شما اجرا می‌کند.

.

۷ | Peek-a-boo, I see you : زیرچشمی

Peek-a-boo, I see you

فشار دادن هم‌زمان “,” + Windows key (ویرگول) باعث می‌شود تا پنجره‌های شما موقتا ناپدید شوند و بتوانید سریعا دسکتاپ خود را ببینید. به محض این که کلید میانبر را رها کنید، پنجره‌های فعال شما به حالت قبل برگشته و دیده می‌شوند.

.

۸ | Take me home : خانه!

Take me hom

Windows key + D کار مورد قبلی را برای شما انجام می‌دهد، با این تفاوت که همه‌ی پنجره‌ها minimize شده و در صورت رها کردن کلید میانبر هم فعال نمی‌شوند. این میانبر در واقع وقتی از کار در پنجره‌ها خسته‌ شده‌اید شما را به خانه بر‌می‌گرداند. ضمنا اگر دوباره این میانبر را فشار دهید دوباره پنجره‌ها اجرا می‌شوند.

.

۹ | Lockdown : قفل کردن

Lockdown

برای این که مجبور نباشید چند ثانیه در صفحه‌ی Start دنبال Lock بگردید، مایکروسافت این امکان را به شما داده تا با استفاده از میانبر Windows key + L در وقت و حوصله صرفه‌جویی کنید. این مورد برای من خیلی مفید بود!

.

۱۰ | Find that file : فایل‌گردی

Find that file

وقتی می‌خواهید به فایل‌هایتان دسترسی سریع داشته باشید می‌توانید با استفاده از میانبر Windows Key + E فایل اکسپلورر (‌File Explorer) کامپیوتر را اجرا کنید. در پنجره‌ی فایل اکسپلورر هم با میانبر Alt + Up می‌توانید وارد پوشه‌ی بالاتر شوید (یعنی مثلا از پوشه‌ی Windows در درایو C به درایو C بروید). Alt + Left و Alt + Right هم به شما امکان جابجایی بین پوشه‌ها را می‌دهند.

.

منبع

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

نظرات خوانندگان (2)

  1. خیلی خوب بود. مرسی
    فقط فکر کنم واسه قسمت پنجم جای میانبر ضبط خودکار و توقف ضبط رو جا به جا نوشتی. در کل خیلی خوب و آموزنده بود. 🙂

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*