۲۰ میانبر پرکاربرد Windows 10 (قسمت دوم)

۲۰ میانبر پرکاربرد Windows 10
قسمت اول این مطلب را از اینجا بخوانید.

.

۱۱ | Find that window : پنجره‌گردی

Find that window
یکی از مزیت‌های Windows 10 قدرت مدیریت هم‌زمان بر تعداد زیاد کارهاست (task). شما می‌توانید با فشار دادن Alt + Tab پنجره‌های فعال و غیرفعال خود را ببینید. با فشار دادن مجدد کلید Tab (ضمن نگه‌داشتن Alt) بین پنجره‌ها جابه‌جا می‌شوید. وقتی به پنجره‌ی دلخواهتان رسیدید کافی است کلیدها را رها کنید تا آن پنجره برای شما فعال شود.

.

۱۲ | Manage your Windows : مدیریت

Manage your Windows
اگر از میانبر قبل انتظار ندارید که پنجره‌ای را برای شما فعال کند،‌ یا می‌خواهید با برداشتن دستتان از روی کلید Alt صفحه‌ی مدیریت پنجره‌هایی که می‌بینید از بین نرود، از این کلید‌ها استفاده کنید: Ctrl + Alt + Tab و Windows key + Tab. می‌بینید که با رها کردن کلیدها پنجره‌ای که می‌دیدید ناپدید نمی‌شود. ضمنا میانبر دوم این امکان را به شما می‌دهد که با ساختن دسکتاپ‌ جدید پنجره‌ها را به دسکتاپ‌ها منتقل کنید.

.

۱۳ | .Move it. Move it : حرکت‌ پنجره‌ها

Move it. Move it
این میانبر مخصوص کاربرانی است که سیستم چندمانیتوره دارند (اگر شما هم مثل من از این دسته نیستید توصیه می‌کنم کلیدهای این میانبر را امتحان نکنید!). Windows key + Shift + left/Right به چنین کاربرانی این امکان را می‌دهد تا پنجره‌ها را در مانیتورهای دیگر خود باز کنند. هم‌چنین Windows key + P امکان سوییچ‌ کردن (Switch) بین مانیتورها را فراهم می‌کند.

.

۱۴ | A tour of your Taskbar : نوار وظیفه

A tour of your Taskbar
فشار دادن کلیدهای Windows key + T به شما کمک می‌کند بدون استفاده از ماوس بین گزینه‌های نوار وظیفه (نواری که پایین صفحه جا دارد و می‌توانید میانبر برنامه‌های پراستفاده‌ی خود را در آن قرار دهید) به سرعت جابه‌جا شوید. با فشار دادن Enter می‌توانید برنامه‌ای از نوار وظیفه را که روی آن قرار گرفته‌اید اجرا کنید. امکان جالب‌تر ویندوز ۱۰ برای دسترسی سریع به برنامه‌های پراستفاده، میانبر Windows key + Number key است. اگر در استفاده از این میانبر همراه کلید ویندوز، مثلا عدد ۴ فشار داده شود، چهارمین برنامه‌ی نوار وظیفه برایتان اجرا می‌شود!

.

۱۵ | Close it : بستن

Close it
اگر یک برنامه‌ی باز دارید و می‌خواهید خیلی زود اجرای آن را متوقف کنید Alt + F4 را فشار دهید. با این روش از بردن ماوس روی X گوشه‌ی برنامه بی‌نیاز می‌‌شوید.

.

۱۶ | Be a manager of tasks : برنامه‌ی Task Manager

Be a manager of tasks
وقتی برنامه‌ای در حال اجراست که به درستی کار نمی‌کند، یا به اصطلاح قفل شده است، می‌توانید با میانبر Ctrl + Shift + Esc ، برنامه‌ی Task Manager کامپیوتر خود را اجرا کنید و از طریق آن برنامه‌ی قفل‌شده را ببندید.

.

۱۷ | Straight to the landfill : سطل آشغال ابدی

Straight to the landfill
اگر می‌خواهید فایلی که از کامپیوتر حذف می‌کنید، بدون انتقال به سطل آشغال (Recycle Bin) از حافظه پاک شود، وقتی که فایل انتخاب شده، از میانبر Shift + Delete استفاده کنید. این میانبر فایل را برای همیشه از جلوی چشمان شما پاک می‌کند!

.

۱۸ | Document it : عکاسی

Document it
وقتی در اینترنت به مطلب جالبی برمی‌خورید و می‌خواهید آن را ثبت کنید، با استفاده از کلید PrtScr تصویر آن را به حافظه منتقل کرده و سپس در نرم‌افزارهای ویرایش عکس مثل Paint یا Photoshop با میانبر Ctrl + V عکس را جای‌گذاری (Paste) کنید. یا راه دیگر این است که از میانبر Windows key + PrtScr استفاده کنید. این روش مستقیما تصویر صفحه (screenshot) را در پوشه‌ی Pictures کامیپوتر شما ذخیره می‌کند.

.

۱۹ | Shortcuts that make using Command Prompt

Shortcuts that make using Command Promp
با فشار دادن کلیدهای Windows key + X منوی دکمه‌ی Start برای شما ظاهر می‌شود (این منو با کلیک راست کردن روی دکمه‌ی Start هم باز می‌شود). این منو برای شما دسترسی سریعی به برنامه‌هایی مثل Control Panel، Network Connections، Disk Management و Device Manager فراهم کرده است. با انتخاب گزینه‌ی Command Prompt می‌توانید وارد این برنامه شوید. در Windows 10 مایکروسافت کار با این برنامه را برای کاربران آسان‌تر کرده است. از طریق Shift + Left/Right می‌توانید کلمات را highlight کنید. با Ctrl + Shift + Left/Right نیز می‌توانید خطوط را highlight کنید و هم‌چنین با استفاده از Ctrl + C و Ctrl + V کپی و جای گذاری کنید.

.

۲۰ | Revealing hidden properties : جزئیات

Find that file
وقتی یک فایل انتخاب شده باشد می‌توانید با میانبر Alt + Enter صفحه‌ی جزئیات فایل شامل نوع، حجم و سایر خصوصیات آن فایل را مشاهده کنید.

.

منبع این مطلب را از اینجا ببینید
.

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

نظرات خوانندگان (2)

  1. مورد ۱۶ ام فکر کنم Ctrl+Alt+delet باشد.با احترام

  2. Ctrl+‌Alt+del صفحه‌ای رو میاره که یه گزینش Task Manager هست٬ باید اونو بزنی
    اما این که تو مورد ۱۶ نوشته شده مستقیم Task Manager رو اجرا میکنه
    قربانت

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*