۱۰ حقیقت برتر در مورد جانوران کره ی زمین

۱جانوران اولیه در نزدیک به ۶۰۰ میلیون سال پیش به وجود آمدند

1فسیل های اولیه از  جانوران کره ی زمین به stromatolites معروف هستند. در دوره ی پرکامبرین پسین بوده است که برای اولین جانوران در رکوردهای فسیلی ظاهر شدند.

۲جانوران به ارگانیسم های دیگر برای غذا و انرژی نیازمند هستند

2 جانوران کره ی زمین برای نیرو بخشیدن به تمام جوانب زندگی خود  مانند رشد کردن و حرکت و متابولیسم نیاز به انرژی دارند. بر خلاف گیاهان, حیوانات قادر نیستند نور خورشید را به انرژی تبدیل کنند. در عوض جانوران هترتروف هستند یعنی قادر به تهیه ی غذای خود نیستند و لازم است تا از سایر گیاهان و یا ارگانیسم های دیگر برای جذب کربن و انرژی مورد نیاز خود استفاده کنند.

۳جانوران قادر به حرکت هستند

3بر خلاف گیاهان, که در یک جای ثابت زندگی می کنند,  جانوران کره ی زمین در دوره هایی از زندگی خود قادر به حرکت هستند. برای اکثر جانوران حرکت کردن یکی از توانایی های مشخص و واضح آنان به حساب می آید برای مثال ماهی و … اما بری از جانوران ظریف در یک دوره ی محدودی از زندگی خود قادر به حرکت هستند. این دسته از جانوران به جانوران بی عنوان شهرت دارند. برای مثال اسفنج ها و مرجان ها در بیشتر طول عمر خود بی تحرک هستند.

۴همه ی جانوران چند سلولی یوکاریوت هستند

4جالب است که بدانید همه ی جانوران چند سلولی هستند و از دسته ی یوکاریوت اند. یوکاریوتی ها دارای سلول های پیچیده ی یوکاریوتیک هستند که دارای هسته و ادامک های مختلف در غشای سلولی خود است. DNA در یک سلول یوکاریوتی خطی است و  در کروموزوم سازماندهی شده است.

۵جانوران بسیار متنوع هستند و دارای میلیون ها گونه ی متفاوتند

5

جانوران در سیر تکاملی خود به چندین نوع مختلف تبدیل شدند که در راه رفتن و به دست آوردن غذا و … با یکدیگر فرق دارند.

۶انفجار کامبرین یک زمان بحرانی برای جانوران بود

sixانفجار پرکامبرین عامل ایجاد تنوع گوناگون در جانوران بوده است.در این زمان تنوع گونه های جانوران افزایش یافت و به فرم های پیچیده تری تبدیل شدند.

۷اسفنج ها ساده ترین جانوران از لحاظ ساختاری هستند

7اسفنج ها ساده ترین جانوران هستند که چند سلولی اند ولی بر خلاف سایر جانوران دارای بافت تخصصی نیستند. بدن آنان از سلول های ماتریسی تشکیل شده است. پروتئین های خاردار کوچک به نام سیخکها (خارها) در سراسر این ماتریس پراکنده و به شکل یک ساختار پشتیبانی اسفنج در آمده اند. اسفنج دارای بسیاری از منافذ کوچک و کانال در سراسر بدن خود  که به عنوان یک سیستم فیلتر تغذیه به خدمت می کنند , می باشد و آنها را به غربال کردن مواد غذایی از جریان آب توزیع شده , قادر می سازد.

۸بسیاری از جانوران سلول های ماهیچه ای و عصبی دارند

8همه ی جانوران به غیر از اسفنج ها در بدن خود دارایدارای سلول های خاصی به نام نورون هستند که وظیفه ی انتقال سیگنال های الکتریکی را بر عهده دارند.

۹بیشتر حیوانات در ظاهر متقارن هستند

9بیشتر جانوران از نظر ظاهری کاملا متقارن هستند. تقارن شعاعی، در حال حاضر در cnidarians مانند جوجه تیغی های دریایی، و نیز در برخی از گونه های اسفنج ها، یک نوع تقارن که در آن بدن حیوان می توان به نیمه مشابه  تقسیم شود .

۱۰نهنگ آبی بزرگترین از دسته ی بزرگترین جانوران کره ی زمین است

10این پستاندار دریایی نزدیک به ۲۰۰ تن وزن دارد و از این رو در دسته ی بزرگترین جانوران قرار دارد.

منبع:animals.about.com

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*