۱۰ دروازبان برتر تاریخ

10 دروازبان برتر

۱۰ دروازبان برتر تاریخ

یکی از مهم ترین و یا شاید مهم ترین پست بازی فوتبال دروازبانی است. در تاریخ بیش از صد ساله ی این بازی، دروازه بان های زیادی هسته ی اصلی تیمشان بوده اند. بسیاری از آن ها کاپیتان تیم بوده و بسیاری دیگر در بزنگاه های حساس، با واکنش های خیره کننده ی خود، لحظاتی به یاد ماندنی برای تیم یا کشورشان خلق کرده اند و بعد ها تبدیل به اسطوره شده اند. اهمیت این پست به قدری بالاست که اگر یک دروازه بان به دلایل مختلف ( مصدوم شدن و یا اخراج شدن از زمین بازی) مجبور به ترک زمین شود، بازیکن دیگری باید به جای او درون دروازه قرار بگیرد. حتی اگر برای تیم هیچ تعویضی باقی نمانده باشد و از تمام تعویض‌های مجاز تیم استفاده شده باشد. با این توصیفات، به معرفی ۱۰ دروازبان برتر تاریخ می پردازیم. با تِن لیست همراه باشید.

 ۱۰  سپ مایر (Sepp Maier)

کشور: آلمان

سال های فعالیت: ۱۹۷۹ – ۱۹۶۲

10

دروازبان وقت بایرن مونیخ که یک جام جهانی، یک جام قهرمانی اروپا، سه جام لیگ قهرمانان و سه قهرمانی بوندس لیگا با بایرن در کارنامه ی خود دارد. مایر سه بار بازیکن سال آلمان شد. او برای آلمان غربی بازی می کرد.

 ۹  ادوین فن در سار (Edwin Van Der Sar)

کشور: هلند

سال های فعالیت: ۲۰۰۸-۱۹۹۰

9

دروازبان به یاد ماندنی منچستر یونایند. او همچنین سابقه ی بازی در تیم های بزرگ یوونتوس، آژاکس و فولام را داشته است. یکی از نکات جالب قابل اشاره در مورد این بازیکن این است که وی دو بار قهرمانی لیگ قهرمانان را به دست آورده است. یک بار با آزاکس در ۱۹۹۵ و یکبار هم با منچستر در سال ۲۰۰۸٫ فن در سار همچنین رکورد دار بیشترین مدت بسته نگه داشتن دروازه است: ۱۳۱۱ دقیقه بدون رد شدن توپ از خط. وی ۱۳۰ بازی کلی برای هلند انجام داد.

 ۸  پت جنینگز (Pat Jennings)

کشور: ایرلند شمالی

سال های فعالیت: ۱۹۸۶ – ۱۹۶۳

8

اولین بازیکنی بود که ۱۰۰۰ بازی رسمی را برای تیمش انجام داد. جنینگز در مجموع ۲۳۷ بازی برای آرسنال، ۴۷۲ بازی برای تاتنهام انجام داد. وی همچنین ۱۹۱۹ بازی برای ایرلند شمالی در کارنامه ی خود دارد و همچنین رکورد مسن ترین بازیکن حاضر در جام جهانی را یدک می کشد.

 ۷   اولیور کان (Oliver Rolf Kahn)

کشور: آلمان

سال های فعالیت: ۲۰۰۸ – ۱۹۹۰

7.

در سال ۲۰۰۱، بایرن مونیخ به لطف مهار سه پنالتی توسط الیور کان توانست قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. وی در جام جهانی ۲۰۰۲ به عنوان اولین دروازه‌بان جایزهٔ بهترین بازیکن جام (توپ طلای آدیداس) را تصاحب کرد. الیور کان یکی از به یاد ماندنی ترین دروازه بان های تاریخ است.

 ۶  گیلمار دوس سانتوس نوس (Gylmar Dos Santos Neves)

کشور: برزیل

سال های فعالیت:۱۹۶۹ – ۱۹۵۱

6دروازبان تاریخی برزیل در سه جام جهانی این تیم را همراهی کرد و دو دوره ی متوالی در سال های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ قهرمان جهان شد. او از این حیث میان دروازبان ها رکورد دار محسوب می شود. از او در کنار نام بزرگانی چون پله و زیتو نام برده می شود که نسل فوق العاده ی آن روز های فوتبال برزیل را تشکیل می دادند.

 ۵  برت تروتمان (Bert Trautmann)

کشور: آلمان

سال های فعالیت:۱۹۶۴ – ۱۹۴۸

5

تروتمان آلمانی یکی از سربازان نازی ها در جنگ جهانی بود! ئی در سال ۱۹۴۹ به عضویت منچستر سیتی در آمد و ۵۴۵ بازی برای این تیم انجام داد. اوج درخشش او، فینال FA cup سال ۱۹۵۶ بود که با وجود شکستگی گردن، به بازی ادامه داد و موجب پیروزی ۳ بر ۱ منچستر سیتی شد. در واقع اگر مهار های او نبود، این پیروزی دست یافتنی نمی نمود.

 ۴   هانس فن بروکلن (Hans Van Breukelen)

کشور: هلند

سال های فعالیت: ۱۹۹۴ – ۱۹۷۵

4

دروازبان تیم آیندهوون و تیم ملی هلند با ۷۳  بازی ملی. نقطه ی اوج کار وی، قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۸۸ بود که با مهار یک پنالتی حساس توانست این افتخار را کسب کند.

 ۳  ایکر کاسیاس (Iker Casillas)

کشور: اسپانیا

سال های فعالیت:   حال حاضر – ۱۹۹۸

1

رئال مادرید با کاپیتانی کاسیاس توانست جام یوفای سال ۲۰۰۸ را به دست آورد دو سال بعد اسپانیا با کاپیتانی او و مهار دو ضربه ی خطرناک روبن؛ قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ شد. مرکز آمار و تاریخ فدراسیون فوتبال کاسیاس را ۵ دوره ی متوالی به عنوان برترین دروازبان معرفی نموده است. این افتحارات او را در زمره ی برترین دروازبان های تاریخ قرار داده است.

 ۲  لو یاشین (Lev Yashin)

کشور: شوروی سابق

سال های فعالیت: ۱۹۷۰ – ۱۹۵۰

2

دروازبان دیناموکیف مسکو که ۳۲۶ بازی برای این تیم و ۷۸ بازی برای شوروی انجام داد. یاشین لقب هایی همچون عنکبوت سیاه و پلنگ سیاه را یدک می کشد. بسیاری عقیده دارند که او برترین دروازبان تاریخ است. زیرا توانسته است ۲۷۰ شوت مستقیم و ۱۵۱ پنالتی را مهار کند. برای پاس داشتن یاد این اسطوره، مجسمه ی برنزی وی در ورزشگاه دیناموی مسکو نصب شده است.

 ۱  بوفون (Gianluigi Buffon)

کشور: ایتالیا

سال های فعالیت:   حال حاضر – ۱۹۹۵

3

کاپیتان و اسطوره ی یوونتوس و تیم ملی ایتالیا. بوفون رکورد دار انجام بیشترین بازی برای تیم ملی است. یکی از نقاط اوج بازی حرفه ای او، جام جهانی ۲۰۰۶ بود که توانست ۴۵۳ دقیقه دروازه ی خویش را بسته نگه دارد و ۵ ضربه ی مستقیم را مهار کند. با گذشت سالیان زیاد، وی همچنان با قدرت دروازه بان اصلی تیمش است.

درباره نویسنده

محمد رمضانی

وبلاگ خوانی و مهندسی برق

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*