معرفی آلبوم داماهی

داماهی

داماهی نام گروهی جنوبی است که به تازگی (شهریور ۹۴)  اولین آلبومشان را به همین نام منتشر کرده اند.در ادامه با من باشید تا این آلبوم زیبا را با هم مرور کنیم.

موسیقی پاپ ایران مأمن خوانندگان جنوبی است.جنوبی که در هر فصلِ سال با مشکلی تازه رو به روست.در فصول گرم سال، گرد و غبار زندگی را بر مردم این خطه سخت کرده است و در فصول سرد سال باران های اسیدی! از جمله خوانندگانی که اصالت جنوبی داشته اند میتوان به نعمت الله آغاسی،محسن چاوشی،مهدی یراحی،ناصر عبداللهی، رضا صادقی و خیلی های دیگر اشاره کرد که هر یک ،صاحبِ جایگاه و اسم و رسمی در موسیقی ایرانی است .همچنین پیش تر گروه کاکو بند را در ۱۰لیست به شما معرفی کردیم.

در افسانه های جنوب،از ابر ماهی بزرگ و زیبایی سخن آمده که در ژرفای آبها میزیسته و بومیان به آن “داماهی” میگفته اند. او روزی رسان ساحل نشینان بی سرپناه و نجات دهنده ماهی گیران گرفتار موج ها بوده و به یاری عشاق نیز میشتافته است.در قصه ها آمده است که روزی گردابی عظیم و توفانی هولناک دریای جنوب را در برگرفت و هر آینه بیم آن میرود که مردمان در آب های سرگردان غرق شوند.داماهی که در بطنش آرمان شهری بارور از شادی و موسیقی بود،خود را فدا کرد تا موج ها فرو بنشینند و برکت به زندگی مردم بازگردد.روز بعد پیکر داماهی را بر روی ساحل یافتند در حالی که تا سال ها دهانش دروازه امن ورودی بندر بود و خورشید از چشمی به آسمان بر می آمد و در چشمی دیگر به غروب مینشست.

در این نوشته با گروه داماهی سر و کار داریم.گروهی که موسیقی اصیل جنوبی را به موسیقی پاپ آورده است. آلبوم داماهی از گروه داماهی، ۱۴ ترک دارد که غالب ترانه های آن به لهجه جنوبی سروده شده اند.ریتم کلی آهنگ ها همسو است اما بعضی ترک ها از فضای کلی آلبوم تبعیت نمیکنند و فضای جداگانه ی خود را دارند.در کل آلبوم لحن متعادلی دارد.نه آنچنان شاد و خوش است که در جشن ها استفاده شود و نه غم و ماتم را به مخاطب القا میکند.

نام ترک های آلبوم :

 1. دخترک
 2. یار عزیز
 3. بمان
 4. صندلی
 5. محله خاموشان
 6. سوگند
 7. لنج و بیوه
 8. شبهای روز
 9. گوشواره
 10. ترنگ
 11. مُردن مردانه
 12. صدا
 13. گلبوته
 14. صامبای بهار

اگر وقت و حوصله ی شنیدن کل آلبوم را ندارید من به شما ترک های دخترک،بمان،سوگند و صامبای بهار را توصیه میکنم .

در نهایت امیدوارم شما هم مثل من از این آلبوم زیبا لذت ببرید.

برای دانلود و شنیدن این آلبوم کلیک کنید

گروه داماهی

گروه داماهی

داماهی

داماهی

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

نظرات خوانندگان (1)

 1. خیلی جالب بود این گروه رو مشناختم وی معنی داماهی رو نمیدونستم جابه بدونید که بندرعباس زندگی میکنم و اسم محلمون داماهی هست !!!!

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*