بیوگرافی: محمد علی کلی؛ فراتر از یک اسطوره ورزشی

محمد علی کلی

بیوگرافی و زندگی نامه قهرمان بوکس سنگین وزن جهان، محمد علی کِلی به همراه ویدئویی از گلچین لحظه های تاریخی مبارزات او

محمد علی کلی، قهرمان بوکس جهان به تازگی در تاریخ ۲۳ مه ۲۰۱۶ (۳ خرداد ۱۳۹۵) درگذشت. علت مرگ او “شوک عفونتی به دلایل طبیعی ناشناخته” اعلام شد. از این روی بر آن شدیم تا در مقاله ای، به زندگی نامه و فراز و فرود های زندگی ورزشی او بپردازیم. با تن لیست همراه باشید.

معرفی محمد علی

محمد کاسیوس کلی، زاده شده در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ (۲۷ دی ۱۳۲۰) بوکسر حرفه ای آمریکایی، از برجسته ترین شخصیت های ورزشی دنیا به حساب می آمد. او از ابتدای فعالیت ورزشی اش، هم در داخل رینگ و هم در خارج از آن به عنوان یک چهره تاثیر گذار؛ الهام بخش و بحث برانگیز شناخته می شد.

کلی که در کنتاکی آمریکا زاده شده بود، از سن ۱۲ سالگی تمرین بوکس را آغاز کرد و توانست در سن ۲۲ سالگی به عنوان قهرمان بوکس سنگین وزن جهان دست یابد. او توانست در سال ۱۹۶۴ سانی لیستون ،بوکسر معروف آمریکایی ملقب به خرس بزرگ را شکست دهد و عنوان قهرمانی را از او بگیرد. اندکی بعد از این قهرمانی، کاسیوس مارسلوس کِلِی مسلمان شد و نام خودش را به محمد علی کلی تغییر داد. همزمان با این کارش، او قصد داشت مخالفت خودش را با نژاد پرستی، تبعیض و سلطه سفیدان بر سیاهان آفریقایی تبار آمریکا نشان دهد.

همه چیز درباره محمد علی کلی

دو سال بعد از به دست آوردن عنوان قهرمان سنگین وزن جهان، محمد علی با امتناع کردن از رفتن به خدمت در زمان جنگ آمریکا با ویتنام ، باز هم بیزاری خودش را نسبت به سیاست های دولت آمریکا و تبعیض نژادی سفید ها بر سیاهان بازتاب داد. او به دلیل این کارش برای مدتی بازداشت شد و دادگاه رای به محکومیت او داد و همچنین او را از تمام عناوین ورزشی اش محروم کرد. کلی در سال ۱۹۷۲ توانست با موفقیت این اتهامات را علیه خود، در دادگاه تجدید نظرش لغو کند.

شروع بوکس

وقتی که در سن ۱۲ سالگی محمد علی به اداره پلیس رفت تا سرقت دوچرخه اش را گزارش کند، با افسر پلیسی به نام جو مارتین  آشنا شد. در واقع او بود که استعداد محمد علی را در بکس کشف کرد و به اولین مربی او تبدیل شد.

مدال طلای المپیک و تبدیل شدن به قهرمان بوکس سنگین وزن جهان

در سال ۱۹۶۰ علی همراه با کاروان المیک آمریکا راهی شهر رم شد. او توانست در فینال بر زبیگنیف پِتراکوفسکی از کشور لهستان غلبه کند و مدال طلا را بدست آورد. این مدال آغازی بود بر شروع محمد علی کلی شدن او! با بدست آوردن مدال طلای المپیک، محمد علی به یک قهرمان در میان مردم آمریکا تبدیل شد. او سپس در سال ۱۹۶۳ قهرمان سنگین وزن بریتانیایی، هنری کوپر را شکست داد و بعد از آن با چیره شدن بر سانی لیستون، عنوان قهرمان سنگین وزن جهان را تساحب کرد.

با قهرمانی بر سانی لیستون در سن ۲۲ سالگی، کلی توانست جوان ترین قهرمان سنگین وزن جهان شود که این عنوان را از قهرمان پیشین ربوده است. فلوید پترسون در سن ۲۱ سالگی این عنوان را کسب کرده بود اما او با حریفی در فینال مبارزه نکرده بود چرا که حریفش راکی مارسیانو قبل از این مسابقه خود را بازنشسته اعلام کرد. بعد ها مایک تایسون با قهرمان شدن در سن ۲۰ سالگی، این رکورد ها را از بین برد. در سال ۱۹۶۵ مسابقه ی دیگری بین سانی لیستون و کلی برگزار شد که محمد علی در یک مسابقه ی به یاد ماندنی در کمتر از ۲ دقیقه از آغاز مسابقه لیستون را ناک اوت کرد.

محمد علی کلی

لحظه ی ناک اوت شدن لیستون به دست محمد علی کلی در سال ۱۹۶۵

 

محمد علی کلی سال ها از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد تا اینکه نهایتا در سال ۱۹۷۱ اولین شکست خود را در یک مبارزه تاریخی در مقابل جو فریزر تجربه کرد. این مبارزه که مجموعا ۱۵ راند به طول انجامید به “نبرد قرن” مشهور شد. بعد از این مبارزه جو فریز بیان کرد که این مبارزه آن قدر ها برایش سخت بوده که تا ماه بعد از آن، نه میتوانسته راه برود و نه میتوانسته حرف بزند. اما بعد تر در سال ۱۹۷۵ محمد علی، جو فریزر را در مانیلِ فیلیپین شکست داد. این مسابقه یکی از جنجالی‌ترین مسابقات بوکس دنیا بود و پس از ۱۴ راند، ادی فاچ مربی فریزر مانع او از ادامه مسابقه شد و دست کلی به عنوان پیروز میدان بالا رفت. مجله رینگ این مبارزه را «مبارزه منتخب سال» نامید.

در ۳۰ آوریل ۱۹۷۶ رو در روی جیمی یانگ قرار گرفت و بدترین مبارزه خود را انجام داد. وی هم اضافه وزن پیدا کرده بود و هم از آمادگی فیزیکی خوبی برخوردار نبود و به نظر می‌رسید رقیب خود را نیز چندان جدی نگرفته بود. عده بسیاری که در کنار رینگ قرار داشتند یانگ را مستحق پیروزی می‌دانستند و حتی مربی کلی هم او را بابت عملکرد ضعیفش سرزنش کرد. در ماه سپتامبر همان سال محمد علی برابر کن نورتون روی رینگ رفت و در استادیوم یانکیها یکبار دیگر از مقام خود دفاع کرد.

در سال ۱۹۷۸ بار دیگر عنوان قهرمانی را که در ۱۹۷۶ از دست داده بود با غلبه بر لئون اسپینکس که تنها ۸ بازی حرفه‌ای داشت به دست آورد و برای سومین بار قهرمان سنگین وزن دنیا لقب گرفت.

مبارزه محمد علی کلی با جو فریزر

تصویری از مبارزه محمد علی کلی با جو فریزر که “مبارزه قرن” لقب گرفت

 

محمد علی از سال ۱۹۶۰ که بوکس حرفه ای را آغاز کرد ، بدون شکست تا سال ۱۹۷۱ بر تمام حریفان خود پیروز شد. بعد از شکست در مقابل فریزر در سال ۱۹۷۱، محمد علی تا سال ۱۹۸۱ بوکس را ادامه داد و در این سال ها تنها چهار شکست دیگر را تجربه کرد. حریفانی که بر او غلبه کردند به ترتیب:

• کن نورتون در سال ۱۹۷۳
• لئون اسپینکس در سال ۱۹۷۸
•لری هولمز در سال ۱۹۸۰
• تروور بربیک در سال ۱۹۸۱

بودند. محمد علی نهایتا با ۵۶ برد و ۵ باخت با دنیای بوکس برای همیشه خداحافظی کرد.

محمد علی

محمد علی کلی در مراسم افتتاحیه المپیک آتلانتا ۱۹۹۶

ویدئویی از بهترین مبارازات و بیادماندنی ترین پیروزی های محمد علی کلی

در انتها فیلمی از ۱۰ پیروزی زیبا، تاریخی و فراموش نشدنی محمد علی کلی را مشاهده خواهید کرد.

 

 

منابع:

  • ویکیپدیای انگلیسی
  • ویکیپدیا فارسی
  • biography.com

 

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*