درس‌های کوتاه روانشناسی با ریچارد وایزمن

ریچارد وایزمن

پروفسور ریچارد وایزمن در مقاله‌ای در مجله‌ی Scientific American با عنوان “جذاب‎ترین و خلاق‌ترین روانشناس تجربی در دنیای امروزی” معرفی می‌شود. وایزمن در سال ۱۹۶۶ در انگلستان متولد شد و هم‌اکنون استاد فهم عمومی روانشناسی در دانشگاه هرتفوردشایر در بریتانیاست.

ریچارد زندگی کاری خود را از دوران نوجوانی و به عنوان تردست شروع کرد. او تا ۱۸ سالگی یک هنرمند خیابانی بود و سپس در همین سن برای ادامه‌ی تحصیلات در رشته‌ی روانشناسی راهی لندن شد و در کالج دانشگاهی لندن (University College London) به تحصیل پرداخت. او مدرک دکترای خود را در رشته‌ی روانشناسی از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند دریافت کرد و سپس به عنوان استاد در دانشگاه هرتفورشایر شروع به کار کرد و مبدل به اولین استاد فهم عمومی روانشناسی در بریتانیا شد.

از تحقیقات او تاکنون در بیش از ۱۵۰ برنامه‌ی تلویزیونی استفاده شده است. وایزمن کارشناس سه برنامه‌ی رادیویی در شبکه‌ی رادیویی BBC است. او  با حضور در برنامه‌ی “The Real Hustle” (کلاهبردار واقعی)  در تلویزیون BBC به شهرت عمومی رسید. وایزمن در این برنامه روانشناسی پشت پدیده‎های مختلف را توضیح می‌دهد. کانال یوتیوب او تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیون بازدید داشته است و یکی از پربیننده‌ترین کانال‌ها در بریتانیا است. وایزمن در مجله‌ی Independent به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره‌ای که انگلستان را جایی بهتر برای زندگی می‌کنند معرفی شده است.  او نویسنده‌ی کتاب‌های معروف فاکتور شانس، کوییرکولوژی و ۵۹ ثانیه است که به ۳۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده اند و بیش از ۳ میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته‌اند.

در سلسله مطالب “درس‌های کوتاه روانشناسی با ریچارد وایزمن” که به زودی و به طور اختصاصی از تن‌لیست منتشر می‌شود به معرفی کوتاهی از مفاهیم جذاب و آموزنده‌ی روانشناسی کتاب ۵۹ ثانیه می‌پردازیم. با تن‌لیست همراه شوید.

درباره نویسنده

سهراب محتاط

دانشجوی مهندسی برق. برای ارتباط با من از تلگرام استفاده کنید: SohrabMohtat@

نظرات خوانندگان (1)

  1. ممنون سهراب جان
    منتظر ادامه ی این پست ها هستیم

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*