لیست ۱۰ گلزن برتر تاریخ فوتبال

برترین گلزنان تاریخبرترین گلزنان تاریخ
این‌ روزها در فوتبال جهان اسم کریس‌رونالدو و لیونل‌مسی خیلی شنیده می‌شه. این دو تا نابغه طرفداراری زیادی دارن و سال‌هاست که توپ طلای فوتبال جهان و کفش طلای فوتبال اروپا رو بین خودشون تقسیم می‌کنن. آمار گلزنی فوق‌العادشون همه رو مسحور کرده!
اما شاید براتون جالب باشه که بدونید مسی و رونالدو تو لیست بهترین گلزنان تاریخ فوتبال جزو رده‌های بالا نیستن! و شاید هیچ‌وقت هم به رده‌های بالا نرسن!
با تن‌لیست باشید تا با اعضای این لیست آشنا بشیم

.

۱۰ | جیمز مک‌گروری ۵۵۰ گل

جیمز مک‌گروری

بازیکن تیم ملی اسکاتلند با ۵۳۸ گل باشگاهی و ۱۲ گل ملی از ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۷ در میادین فوتبال فعالیت داشت. او همراه با باشگاه سلتیک ۳ بار قهرمان لیگ اسکاتلند شد.

.

۹ | اوزه‌بیو ۵۵۲ گل

اوزه‌بیو

اوزه‌بیو داسیلوا فریرا ملقب به پلنگ سیاه مهاجم تیم ملی پرتغال بود که به‌عنوان بهترین بازیکن فوتبال پرتغال و نماد فوتبال ملی این کشور از وی یاد می‌شه. اولین برنده‌ی توپ طلای اروپا بوده و آقای گل جام جهانی ۱۹۶۶ هم شده. در اون جام جهانی پرتغال به مقام سوم رسید.

.

۸| ارنست ویلموفسکی ۵۵۴ گل

ارنست ویلموفسکی

مهاجمی که از ۱۹۱۶ تا ۱۹۹۷ زندگی کرد. برای دو تیم ملی لهستان و آلمان به میدان رفت. ۱۳ گل برای آلمان و ۲۱ گل برای لهستان به ثمر رسوند. او اولین کسی است که در یک بازی جام جهانی موفق به زدن ۴ گل شده.

.

۷| اوه‌زیلر ۵۷۵ گل

اوه‌زیلر

بازیکن آلمانی متولد ۱۹۳۶ اسطوره‌ی باشگاه هامبورگ محسوب می‌شه. او اولین بازیکنیه که تونست در ۴ جام جهانی گلزنی کنه. اووه تونایی زیادی در به ثمر رسوندن گل‌های آکروباتیک داشته. با وجود قد نه چندان بلندش برای همه‌ی مدافعین رویارویی با اون کابوس بوده.
.

۶| فرنس دیاک ۵۷۶ گل

فرنس دیاک

بازیکن مجارستانی که سال ۱۹۲۲ به دنیا اومد و سال ۱۹۹۸ از دنیا رفت. در باشگاه‌هایی مثل Szentlőrinci AC و Ferencváros و Budapesti Dózsa بازی کرده.

.

۵| گرد مولر ۷۳۵ گل

گرد مولر

بمب‌افکن آلمانی متولد ۱۹۴۵ در مجموع ۶۲ بازی برای تیم ملی کشورش تونست ۶۸ گل بزنه! و در ۴۲۷ بازی بوندسلیگا برای بایرن‌مونیخ ۳۶۵ گل زده. ۷ بار آقای گلی لیگ آلمان، ۲ بار آقای گلی اروپا، ۱ بار آقای گلی جام جهانی، ۱ بار قهرمانی جام جهانی، ۱ بار قهرمانی جام ملت‌های اروپا، ۳ بار قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا با بایرن و ۴ بار قهرمانی لیگ آلمان از جمله افتخارات پرشمارشه.

.

۴| فرانتس پوشکاش ۷۴۶ گل

فرانتس پوشکاش

فوتبالیست مجارستانی متولد ۱۹۲۷ که سال ۲۰۰۶ از دنیا رفت. در ۱۸۰ بازی برای رئال‌مادرید ۱۵۶ گل زد. سه بار فاتح جام‌ باشگاه‌های اروپا و پنج بار قهرمان لالیگا شد. در جام جهانی ۱۹۵۴ هم تونست با تیم ملی کشورش تا فینال بالا بیاد و اون جا مقابل آلمان شکست خورد.

.

۳| پله ۷۶۷ گل

پله

بازیکن برزیلی متولد ۱۹۴۰ معروف به مروارید سیاه. سه مرتبه در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰ فاتح جام جهانی شده. عموما به‌عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته میشه. در جام‌ جهانی ۱۹۵۸ پله با ۱۷ سال سن جوان‌ترین بازیکن برزیل بود و تونست با گلزنی در فینال تیمش رو قهرمان دنیا کنه. او بیش از ۱۲۰۰ گل زد که ۷۶۷ تای اون‌ها در بازی‌های رسمی بوده.

.

۲| روماریو ۷۷۲ گل

روماریو

مهاجم برزیلی که در سال ۱۹۶۶ به دنیا آمد در ۷۰ بازی ملی ۵۵ گل به ثمر رساند و از این حیث سومین گلزن تاریخ تیم ملی کشورش به‌حساب میاد. در سال ۱۹۹۴ که موفق به قهرمانی جام جهانی شدن به عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال هم برگزیده شد. او اولین بازیکن تاریخه که تونست در یک بازی در ۱۰ دقیقه ۵ گل بزنه. روماریو بعد از فوتبال به فعالیت‌های سیاسی روی آورده.

.

۱| شوزف بیسان ۸۰۵ گل

شوزف بیسان

بازیکن اتریشی که در سال ۱۹۱۳ متولد شد و سال ۲۰۰۱ از دنیا رفت. سرعت فوق‌العاده‌ای داشته و میگن ۱۰ متر رو در ۱۰,۸ ثانیه می‌دویده. دو پا بوده و فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) او رو به عنوان بهترین گلزن قرن بیستم انتخاب کرده.
.
در آخر این نکته رو هم ذکر می‌کنم که رونالدو با حدود ۵۱۴ گل تا به امروز تنها بازیکن قرن بیست‌ویکم هست که با رتبه‌ی ۱۹ در بین ۲۰ نفر برتر این لیست قرار داره. بنابراین ۲۹۱ گل دیگه می‌خواد تا بهترین گلزن تاریخ فوتبال بشه. من از صمیم قلب براش آرزوی موفقیت می‌کنم!
(منبع)

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*