۱۰ قابلیت فوق العاده ی Google keep (نرم افزار یادداشت برداری گوگل)

10 قابلیت فوق العاده ی Google keep

۱۰ قابلیت فوق العاده ی Google keep (نرم افزار یادداشت برداری گوگل)

نرم افزار های یادداشت بردای زیادی برای اندروید وجود دارند. نرم افزار هایی مانند Evernote (با پشتیبانی ابری و امکانات فراوان)، Onenote (نرم افزار خوب ماکروسافت برای یادداشت برداری) و همچنین تعدادزیادی از نرم افزار های ساخت لیست های انجام کار و ایجاد reminder در استور گوگل و همچنین کافه بازار موجود هستند. اما نرم افزار قدرتمند یادداست برداری گوگل یعنی Keep، به طرز محسوسی از نرم افزار های مشابه سر تر است. این نرم افزار حدود سه سال پیش عرضه شد و می توان گفت در این مدت با آپدیت های خلاقاته توسط گوگل به بهترین نرم افزار یادداشت برداری متنی و صوتی و همراه با عکس، ایجاد لیست، reminder و حتی نوشتن خاطرات و دل نوشته ها تبدیل شده است.

این نرم افزار در نگاه اول بسیار ساده می نماید. اما در ادامه متوجه خواهید شد گوگل چه امکانات جالبی در آن تعبیه نموده است. با تن لیست همراه باشید

 ۱  ویجت بسیار کاربردی در صفحه ی home شما

1

کاربران اندرویدی با ویجت ها ی صفحه ی Home آشنا هستند. بسیاری از نرم افزار با ویجت همراه هستند اما کوکل در keep یکی از بهترین ویجت ها را گنجانده است. ویجتی پویا با قابلیت اسکرول کردن و نشان دادن همه ی یادداشت های شما. همچنین می توانید در هر لحظه یادداشت جدیدی ثبت یا ضبظ نمایید.

 ۲  افزونه ی Keep برای مرورگر کروم

2

از مزایای عضو بودن در اکوسیستم گوگل! با نصب این افزونه که لینک آن هم قرار داده ام، keep را به کروم خود اضافه کنید و از قابلیت های عالی آن در ویندوز بهره ببرید. این افزونه گزینه ای را به راست کلیک در محیط کروم اضافه می کند و شما می توانید هر چیزی را که می خواهید به حافظه ی مجازی خود یعنی keep بسپارید. با sync شدن دائمی نرم افزار های گوگل، همه ی نوشته هایتان را هر همه جا به همراه دارید. همچین با نصب این افزونه، reminder هایی که تعیین کرده اید به صورت pop-up در مرورگرتان به نمایش در می آیند.

 ۳  انتقال راحت به Google Docs

3

از ویژگی های کاربدی اکوسیستم گوگل، Sync شدن نرم افزار های گوگل با هم است. با فشردن گزینه ی Copy to Google Doc یادداشت شما یه Google Docs و Google Drive ذخیره می شود و علاوه بر امکان دسترسی در همه جا، امکانات ویرایشی قدرتمند تری در اختیارتان قرار می دهد.

 ۴  reminder یا یادآور قدرتمند

4

برای ایجاد reminder در keep کافیست گزینه ی پایین نوشته که به صورت انگشت است را بفشارید. دو گزینه ی یادآور مکانی با زمانی پیش رویتان قرار می گیرد. برای مثال می توانید تعیین کنید که اگر در محدوده ی جغرافیایی خاصی مثل خانه قرار داشتید لیست یا متن خاصی را به شما نشان دهد یا هر روز هر هفته  مطلب خاصی را به شما یادآوری کند. reminder زمانی در هر جایی که باشید یاآور را نشانتان خواهد داد. در مرورگر کروم(در صورت نصب افزونه)، در گوشی یا در Google now. این هم از ویزگی های مثبت عضوی از اکوسیستم گوگل بودن است!

 ۵  خواندن متن از روی عکس ها

55

این قابلیت به شما امکان این را می دهد که متن را از عکس استخراج کنید. فرض کنید می خواهید دستورالاعمل پرینت شده ی خاصی را برای دوستتان پیامک کنید. فقط کافیست از آن عکس گرفته با انتخاب گزینه ی Grab image text و متن آن را به دست آورید. سپس در صورت نیاز آن را ویرایش کرده و ارسال کنید یا ذخیره کرده و آرشیو نمایید.

 ۶  قابلیت به اشتراک گذاری note ها و لیست ها

اشتراک گذاری در نرم افزار keep

گزینه ی بسیار کاربردی دیگر این نرم افزار اشتراک گذاری است. مثلا لیست خریدی را ساخته اید. آن را با همسرتان به اشتراک می گذارید و هر لحظه از جزییات آن با خبر خواهید شد که چیزی خریده شده یا نه. می توانید ایده ای را مطرح کنید و با همکارتان شروع به کامل کردن آن کنید.کاربرد های زیادی می توان برای این فابلیت متصور بود.

 ۷  نت بردای با ضبط صدا و یا تصویر

7

فرض کنید در شرایطی هستید که نمی توانید موضوعی را بنویسید و حتما نیاز دارید که آن را به یاد داشته باشید یا یک ایده ی فوق العاده به ذهنتان رسیده است. keep این امکان را فراهم ساخته است تا آن را ضبط کنید! فقط کافیست آن موضوع را زمزمه کنید تا در keep به سرعت آرشیو شود.

 ۸  نت برداری با قلم یا دست نوشته

8

یکی از قابلیت هایی که ابتدا در keep نبود و بعد ها به آن اضافه شد قابلیت یادداشت برداری به صورت دستنوشته است. این قابلیت مخصوصا در تبلت ها و گوشی های با صفحه ی بزرگ کاربرد دارد. می توانید با قلم یا دست هر آن چیزی که در ذهنتان می گذرد را ثبت کنید و بعدا به آن رجو

 ۹  قابلیت دسته بندی کردن نوشته ها با نگ گذاری و رنگ بندی

9

رنگ بندی در keep فقط برای زیبایی نیست. می توانید از رنگ های مختلف به عنوان یک مشخصه ی دسته بندی استفاده کنید. مثلا رنگ زرد را به کار هایی که به سرهت باید انجام دهید اختصاص دهید یا رنگ نارنحی را به یادداشت های کاری یا دانشگاهی.

یک ویژگی فوق العاده ی دیگر keep امکان تگ گذاری روی یادداشت هاست. با ایجاد هر tag، یک هنوان جدید در لیست کشویی سمت چپ نذم افزار ایجاد می شود که با انتخاب آن ها فقط یادداشت هایی که آن تگ را دارند نمایش داده می شوند. به شخصه یرای یادداشت های کاری، دانشگاهی، شخصی و سرگرمی تک هایی را اختصاص داده ام. تک ها keep را برایتان مرتب می سازد.

 ۱۰  جست و جوی پیشرفته

10

حتی اگر نوشته های شما بسیار زیاد شد نگران نباشید. با جست و جوی پیشترفته ای که در keep تعبیه شده است می توانید نوشته هایتان را به تفکیک رنگ، تگ و نوع آن ها جست و جو نمایید و به سرعت پیدایش کنید.

نظر شما چیست؟ آیا نزم افزاری بهتر از keep برای یادداشت برداری وحود دارد؟

 

درباره نویسنده

محمد رمضانی

وبلاگ خوانی و مهندسی برق

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*