۱۰ زبان زنده و پرکاربرد جهان

10 زبان زنده و پرکاربرد جهان
زبان به عنوان وسیله‌ی تفکر و ارتباط در دهکده‌ی جهانی اهمیت زیادی دارد. امروزه انسان‌ها برای شغل، تحصیل، مطالعه، دین، تفریح و سفر به زبان‌های هم‌دیگر نیاز دارند. برخی از زبان‌ها استفاده‌ی بیش‌تر و برخی کم‌تری دارند. در این نوشته نگاهی می‌کنیم به ۱۰ زبان زنده و پرکاربرد جهان، موارد استفاده‌ و اهمیت آن‌ها.
.

۱ | English

زبان انگلیسی بدون رقیب در رتبه‌ی اول این لیست قرار دارد. برای جمعیت نه چندان کمی زبان مادری و برای بسیاری دیگر زبان میانجی محسوب‌ می‌شود. حدود یک سوم جمعیت جهان با این زبان آشنایی دارند. تقریبا همه‌ی شرکت‌های بین‌المللی تجاری و علمی جهان از “زبان شکسپیر” استفاده می‌کنند. در بیش‌تر کشورهای اروپایی صاحبان شغل‌های پردرآمد، برای موفقیت در شغل خود مجبور به داشتن مهارت گفت‌وگو و خواندن و نوشتن این زبان هستند. از همه‌ی این‌ها گذشته، انگلیسی زبان بسیار ساده‌ای است!
.

۲ | Español

دومین زبان دلخواه جهان، خصوصا برای مردم آمریکاست. این زبان برای مردم آمریکا، گفت‌وگو با شهروندان اسپانیایی زبان این کشور (که در جنوب این کشور زیاد هستند) و هم‌چنین سفر به کشورهای آمریکای لاتین و نیز اسپانیا را ساده‌تر می‌کند. اسپانیول، که تقریبا ۷۰۰ میلیون گوینده دارد، ساده‌ترین زبان این لیست از نظر یادگیری هم هست.
.

۳ | 中文

زبان کشوری است که در حال تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی جهان است. کشور بزرگ چین، ۱٫۳ میلیارد نفر جمعیت دارد، بزرگ‌ترین اقتصاد صنعتی جهان است و میراث فرهنگی چند هزار ساله‌ای را به ارث برده است. از بین گویش‌های مختلف این زبان، گویش ماندارین (Mandarin) پرکاربردتر است و در بیش‌تر مناطق چین، هم زبان رسمی و هم زبان محاوره به حساب می‌آید. چینی دستور زبان ساده‌ای دارد، اما نوشتار آن که بر اساس حروف تصویری است، به طرز فاجعه‌آمیزی پیچیده است. به حدی که حتی بسیاری از خود مردم چین هم نمی‌توانند کاملا آن را یاد بگیرند!
.

۴ | Русский

حدود ۲۵۰ میلیون نفر در روسیه و بسیاری دیگر در کشورهای اروپای شرقی به این زبان تکلم می‌کنند. زبان روسی بعد از انگلیسی، دومین زبان مهم در متون ادبی و فنی است. تولستوی و داستایوفسکی، دو تن از نویسندگان بزرگ تاریخ آثار خود را به این زبان نگاشته‌اند. گرامر روسی، منطقی و پیچیده است و کلا زبان مشکلی به حساب می‌آید.
.

۵ | العربیه

زبان جهان عرب و کتاب مقدس اسلام یعنی قرآن است و بالغ بر ۴۰۰ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر زبان عربی برای گفت‌وگو پیرامون مسائل انرژی و امنیت جهان بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. بسیاری از متون مربوط به فرهنگ اروپای کلاسیک و هم‌چنین برخی متون فلسفی قرون وسطی (مانند نوشته‌های ابن رشد و ابن خلدون) به این زبان نوشته شده‌اند. لهجه‌ی خاص، نوشتار سخت و گرامر پیچیده‌ای دارد و پس از ژاپنی و چینی، سومین زبان مشکل لیست ماست.
.

۶ | Français

فرانسوی به عنوان زبان میانجی مردم اروپا قبل از انگلیسی، نقش تاریخی مهمی دارد. امروزه هم‌چنان دومین زبان بین‌المللی دنیاست و ۱۳۰ میلیون نفر گوینده دارد. نیمی از این جمعیت در فرانسه و نیمی دیگر در غرب آفریقا قرار دارند. این زبان هم‌چنین اهمیت زیادی در اتحادیه‌ی اروپا دارد، چرا که مرکز این اتحادیه در شهر فرانسوی زبان بروکسل قرار دارد. فرانسوی مانند انگلیسی یکی از زبان‌های ساده است.
.

۷ | Português

با ظهور برزیل به عنوان یک قدرت از نظر اقتصادی و منابع طبیعی، زبان پرتغالی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک زبان جذاب است. امروزه ۲۰۰ میلیون نفر به این زبان تکلم می‌کنند. یادگیری این زبان، شخص یادگیرنده را از انبوه کسانی که اسپانیولی می‌آموزند متفاوت می‌کند. البته از اسپانیولی مقداری سخت‌تر است.
.

۸ | 日本語

زبان کشور ژاپن است که یکی از اقتصادهای موفق جهان محسوب می‌شود. زبان بسیار مشکلی است که ۱۳۰ میلیون نفر گوینده دارد. مثل زبان چینی نوشتار آن بر اساس حروف تصویری بسیار پیچیده‌ای است. ژاپنی حتی از چینی هم سخت‌تر است!
.

۹ | Türkçe

یکی از مهم‌‌ترین زبان‌های خاورمیانه است و ۱۰۰ میلیون گوینده دارد. سادگی این زبان دلیل حضورش در این لیست است.
.

۱۰ | Deutsch

آلمانی زبان مفیدی برای اروپایی‌ها و هنردوستان قرن ۲۰ام است. از آن جایی که آلمان یک قطب اقتصادی منطقه‌ی اروپا به شمار می‌آید، آلمانی یک زبان مهم برای تجارت است. بیش‌تر مردم آلمان با زبان انگلیسی آشنایی دارند و این به مرور باعث افول این زبان می‌شود. این زبان که تقریبا ساده است، ۱۰۰ میلیون گوینده دارد.
.
منبع این مطلب را از این‌جا ببینید.

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

نظرات خوانندگان (2)

  1. ای کاش زبان فارسی هم در این لیست بود…
    ممنونم از نوشته ی خوبت

  2. سایت منبع در ادامه‌ی مطلبش به پنج تا زبان اشاره می‌کنه که اونا هم پرکاربردن ولی توی لیست جا نشدن، یکیشون فارسیه
    قربانت

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*