۱۰ واحد پول ارزشمند جهان در سال ۲۰۱۵

10 واحد پول ارزشمند جهان در سال 2015
 شاید برایتان جالب باشد که بدانید واحدهایی مثل پوند، دلار آمریکا یا یورو ارزشمندترین واحدهای پولی دنیا نیستند. این نوشته گران‌ترین پول‌های دنیا را به شما معرفی می‌کنید.
.

۱۰ | دلار کانادا (CAD)

دلار کانادا
معادل به دلار آمریکا: ۰٫۸۱$
قله‌ی ارزش دلار کانادا آپریل ۲۰۱۱ بود که ۱٫۰۵ دلار آمریکا داد و ستد می‌شد. به طور کلی از زمان رکود بزرگ اقتصادی، اقتصاد کانادا برعکس سایر رقبا روزهای خوشی را سپری کرده و گسترش یافته است. رشد اقتصادی این کشور ٪۲٫۰ در سال ۲۰۱۳ و ٪۲٫۵ در سال ۲۰۱۴ گزارش شده.
.

۹ | منات آذربایجان (AZN)

منات آذربایجان
معادل به دلار آمریکا: ۰٫۹۵$
کشور آذربایجان بین دریای سیاه و دریای خزر واقع شده است و روسیه و گرجستان را در شمال و ترکیه و ایران را در جنوب خود می‌بیند. این کشور دارای نفت، در سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی ٪۴٫۵ داشته است و انتظار می‌رود با بهره‌برداری از یک خط انتقال بزرگ نفتی به رشد خود ادامه دهد.
.

۸ | فرانک سوییس (CHF)

فرانک سوییس
معادل به دلار آمریکا: ۱٫۰۳$
در ژانویه‌ی ۲۰۱۵ ارزش فرانک سوییس ٪۱۵ بیش‌تر از دلار آمریکا بوده است. دلیل رشد قیمت این واحد پولی، مطمئن بودن این ارز و صادرات زیاد کشور سوییس است.
.

۷ |‌ یورو (EUR)

یورو
معادل به دلار آمریکا: ۱٫۰۷$
اتحادیه‌ی اروپا در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۴ موفق به خروج از بحران جهانی اقتصاد شد. آخرین آمارهای تولید ناخالص داخلی (GPD)، حاکی از رشد کم‌تر از ٪۱ این اتحادیه است. با این اوصاف یورو هم‌چنان واحد پولی رایج بزرگ‌ترین اقتصاد جهان یعنی اروپاست.

.

۶ |‌ دلار جزایر کیمن (KYD)

دلار جزایر کیمن
معادل به دلار آمریکا: ۱٫۲۱$
با جمعیتی معادل ۶۰ هزار نفر، نرخ بیکاری در این مناطق ٪۰ است! بیش از ۹۰ هزار شغل در این مناطق وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها در زمینه‌ی مالی هستند. هیچ مالیات مستقیمی مانند مالیات شرکتی یا درآمدی از شهروندان اخذ نمی‌شود و دولت درآمد خود را از طریق عوارض وارداتی و گردشگری به دست می‌آورد.

.

۵ | دینار اردن (JOD)

دینار اردن
معادل به دلار آمریکا: ۱٫۴۱$
دینار اردن یکی از بزرگ‌ترین استثناهای اقتصاد امروزی است. کشور اردن امروزه هم‌چنان برای مبارزه با فقر نیازمند کمک‌های خارجی است. یکی از کوچک‌ترین اقتصادهای خاورمیانه است که در حال حاضر بیش‌تر انرژی مورد نیاز خود را وارد می‌کند و هم‌چنان درگیر مشکل کسری بودجه است. با این حال، واحد پول این کشور ٪۴۰ با ارزش‌تر از دلار آمریکاست!

.

۴ | پوند انگلستان (GBP)

پوند انگلستان
معادل به دلار آمریکا: ۱٫۵۰$
بریتانیا سومین اقتصاد بزرگ اروپا پس از آلمان و فرانسه است. خدمات مالی مثل بانکداری و بیمه بخش اعظم اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند، اما ٪۱۰ آن هم مربوط به تولیدات کشور است. در سال‌های اخیر انگلستان عملکرد اقتصادی بهتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی داشته است و توانسته در سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی ٪۲٫۵ داشته باشد.

.

۳ | ریال عمان (OMR)

ریال عمان
معادل به دلار آمریکا: ۲٫۵۹$
عمان که با کشورهای عربستان سعودی، امارات و یمن مرز مشترک دارد، کشوری غنی از نظر منابع انرژی است که ٪۷۷ درآمد خود را از فرآورده‌های نفتی به دست‌ می‌آورد. پیرو کاهش قیمت نفت، دولت عمان در نظر دارد سهم نفت در اقتصاد خود را تا سال ۲۰۲۰ به زیر ٪۱۰ کاهش دهد. نتیجه‌ی این تصمیم، امنیت اقتصادی این کشور و کم نشدن ارزش ریال عمان است.

.

۲ | دینار بحرین (BHD)

دینار بحرین
معادل به دلار آمریکا: ۲٫۶۵$
دومین ارز گران‌ قیمت دنیا متعلق به یکی از دیگر از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس است. در سال ۲۰۱۳ در مجموع ٪۸۸ درآمدهای دولت بحرین از طریق فرآورده‌های نفتی حاصل شده است. بحرین کشوری کوچک است که مساحت آن یک دهم هاوایی است اما ۱٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد. در چهار سال اخیر بحرین رشد اقتصادی ٪۳٫۴ داشته است.

.

۱ | دینار کویت (KWD)

دینار کویت
معادل به دلار آمریکا: ۳٫۳۰$
به عنوان یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت (اوپک)،‌ کویت دهمین صادرکننده‌ی نفت در سال ۲۰۱۳ و ششمین صاحب بیش‌ترین ذخایر نفتی جهان در سال ۲۰۱۴ بوده است. نفت کویت ٪۱۰ از درآمدهای دولتی را تشکیل می‌دهد.

.

منبع

درباره نویسنده

الف مرداد

گاهی کلمات برای توصیف برخی چیزها قاصرند، برخی چیزها مثل الف‌مرداد

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*