سمی ترین مار های جهان

آیا به طبیعت و حیات وحش علاقه مندید؟! از دیدن مستند هایی نظیر مرگ آفرینان لذت میبرید؟! با انتشار این نوشته بخشی به اسم “حیوانات” به ۱۰لیست اضافه میشود تا ازین پس شاهد نوشته هایی با محوریت جانداران و حیات وحش در این سایت باشیم. در ادامه با من باشید تا لیستی از سمی ترین مار های جهان را مشاهده کنید.

مار ها خزندگانی هستند که به گونه های چمباتمه زن (فشار دهنده یا چنبره ای) ، زنگی ، زهرآگین و افعی طبقه بندی شده اند . در جهان بیش از ۴۰۰۰ نوع مار شناسایی شده است که در خشکی ، آب ، زیر زمین و روی درختان زندگی میکنند . طول کوچکترین مار جهان حدود ۷ سانتی متر است که بعضی آن را با کرم اشتباه میگیرند.با این مقدمه کوتاه توجه شما را به ادامه ی این نوشته جلب میکنم.

 

۱۰ . مار زنگی

مار زنگی

مار زنگی یا مار زنگوله‌ای سرده‌ای از مارهای سمی است، این مار هنگام خطر با تکان دادن دم صدایی ایجاد می‌کند که شباهت زیادی به صدای زنگ و زنگوله دارد. به همین علت به مار زنگی یا زنگوله‌ای معروف گردیده است.

مارها، همان گونه که به علت وجود اختلافات ظاهری یا ویژگی‌های باطنی به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هر گروه از آن‌ها نیز دارای گونه‌ها و تیره‌های متعددی هستند چنانکه در دنیا بیش از ۱۲ نوع مار زنگی یا زنگوله‌ای وجود دارد. در میان مارهای زهری مار زنگی الماسی از همه کوتاه‌تر است.

از ویژگی های طاهری این مار میتوان به چشمان کوچک، مردمک گرد، فاقد پولک گونه‌ای، دارای یک پولک جلو چشمی روی سومین پولک لب بالایی، لب بالا دارای ۷ پولک و لب پائین ۹ پولک اشاره کرد.حداکثر طولِ مار زنگی به ۱۱۷ سانتیمتر و حداکثر طولِ دم این مار به ۱۷ سانتیمتر میرسد.

مارمولک ها، پرندگان کوچک، موش‌ها غذای اصلی این مار را تشکیل میدهند.

مناطق صخره‌ای، تپه ماهورهای شنی، لای سنگها و بوته‌ها زیستگاه این خزنده هستند.

مار زنگی به دلیل صدایی که از دمش به هنگام خطر ایجاد میکند به راحتی قابل شناسایی است.این مار بخشی از خانواده ی افعی روزنه دار است.مار پشت الماسی به عنوان سمی ترین مار آمریکای شمالی شناخته میشود.مار زنگی به هنگام حمله میتواند تا ۲/۳ طول بدنش جهش کند.سم این مار برای انسان کشندس و اگر بعد از گزیدگی پادزهر به موقع استفاده شود ، احتمال مرگ را تا ۴ درصد کاهش میدهد.

۹ . مار قاتل¹

death adder

زیستگاه این مار در استرالیا و گینه نو واقع شده است.خوراک غالب این مار سایر مارهاست ، حتی بعضی از مار های همین لیست! به دلیل جثه کوتاه و سر مثلثی شکل ، این مار شباهت زیادی به افعی ها دارد.مار قاتل با هر بار نیش زدن ، بین ۴۰ تا ۱۰۰ میلیگرم سم وارد بدن قربانی خود میکند.سم این مار نروتکسین نام دارد و اگر وارد بدن انسان شود ، در ۶ ساعت شخص مبتلا را از پای در می آورد.

¹.چون در منابع فارسی ، معادل اسم فارسی اسم این مار (Death Adder) را نیافتم ، از واژه ی مار قاتل استفاده کردم.

۸ . افعی ها

افعی ها

مار های افعی که از معروف ترین انواع مار ها هست ، تقریبا در سراسر کره زمین یافت میشوند. اما مرگ بار ترین و کشنده ترین آنها یعنی افعی پوست اره ای و افعی زنجیری در آسیای مرکزی ، خاورمیانه ، چین ، جنوب شرقی آسیا و به خصوص در هند ساکن هستند.

افعی ها معمولا در شب و بعد از باران ها به فعالیت و شکار مشغول میشوند.همچنین نسبت به سایر مارها از سرعت بسیار بالای برخوردارند.

سم این مار باعث احساس درد شدید در محل گزیدگی ، خونریزی ، کاهش فشار خون و ضربان قلب میشود.

۷ . کبری فیلیپینی

کبری فیلیپینی

از میان تمامی کبری ها ، کبری فیلپینی مرگبار ترین سم را دارا میباشد که قادر است از طریق نیش هایش آن را تا ۳ متر به هوا پرتاب کند.سم این مار نروتوکسینی هست که باعث از کار افتادگی قلب و سیستم تنفسی بدن میشود؛این سم در مدت ۳۰دقیقه انسان را از پای در بیاورد.

۶ . ببر مار

ببر مار

ماری از استرالیا ، با سمی کشنده که حداقل در ۳۰ دقیقه و حداکثر در ۲۴ ساعت باعث مرگ میشود.از نشانه های سم این مار ،احساس در در ناحیه پا و گردن ، سوزش ، بی حسی ، عرق کردن و تنگی نفس میباشد.

۵ . مامبای سیاه

مامبای سیاه

مامبای سیاه درازترین مار زهری آفریقا با میانگین طول ۲٫۵ تا ۳٫۲ متر (که در بعضی موارد تا ۴٫۴۵ متر نیز می رسد) می باشد. نام گذاری سیاه به دلیل رنگ تیره داخل دهان آن می باشد. سریع ترین مار در جهان با سرعتی در حدود ۴٫۳۲ تا ۵٫۴ متر بر ثانیه ( معادل با ۱۶ تا ۲۰ کیلومتر بر ساعت ) بوده و در رده ی زهرآگین ترین مارهای خشکی جهان طبقه بندی می شود.

مقدار سمی که این مار با هربار گزش وارد بدن قربانی خود میکند میتواند جان ۱۰ تا ۲۵ انسان بالغ را بگیرد.گزش این مار باعث درد در محل گزش ، سوزش در ناحیه دهان ، دو بینی ( مثل هنگامی که سعی میکنید به نوک بینیتان نگاه کنید) ، سرگیجه و تب و در نهایت مرگ میشود.

۴ . Taipan

taipan

یک مار سمی دیگر از استرالیا . سم این مار با لخته کردن خون باعث بسته شدن رگ ها و شاهرگ های بدن قربانی شده و در نهایت منجر به مرگ در کمتر از یک ساعت میشود. تا قبل از پیدا شدن پادزهر سم Taipan ، هیچ انسانی از نیشه آن تجات پیدا نکرده است.این مار در ریخت شناسی ، طرز زندگی و رفتار شباهت زیادی به مامبای سیاه دارد.

۳ . Blue Krait

blue krait

زیستگاه این مار جنوب شرقی آسیا و اندونزی میباشد.سم این مار به قدری کشنده است که اگر انسانی را بگزد و بلافاصله هم از پادزهر استفاده شود ، باز هم احتمال زنده ماندن ۵۰ درصد بیشتر نیست.این مار بیشتر فعالیت خود را در طول شب انجام میدهد و علاقه ای به نور مستقیم خورشید ندارد.سایر مار ها ، غذای اصلی Blue Krait را تشکیل میدهند اما اگر بیش از حد معمول گشنه شود ، موش ، غورباغه و سایر حیوانات کوچک هم شکار میکند.

۲ . Eastern Brown Snake

Eastern Brown Snake

۱/۱۴۰۰۰ از یک اونس (واحد شمارش برابر با ۳۱/۱۰۳۵ گرم) سم این مار برای کشتن یک انسان بالغ کافی است!حتی نوع نابالغ این مار توانایی کشتن انسان را دارد.سرعت زیاد ، تعقیب طولانی شکار و واکنش شدید به هنگام احساس خطر از ویژگی های این مار است. منطق مرکزی استرالیا زیستگاه این مار را تشکیل میدهد.این مار به حرکت حساس است ، پس اگر با یکی از آن ها در طبیعت وحشی رو به رو شدید بهتر است در جای خود بی حرکت بایستید.

۱ . Fierce Snake or Inland Taipan

Inland Taipan

سمی ترین و ترسناک ترین مار ساکن در خشکی ها!بیشترین مقدار سم ثبت شده از یک نیش این مار ، معادل ۱۱۰ میلی گرم است که برای کشتن ۱۰۰ انسان بالغ و ۲۵۰,۰۰۰ موش کافی است.خوشبختانه رفتار این مار پرخاشگرانه نیست و اگر کاری به کارش نداشته باشید خطری شما را تهدید نمیکند. به همین دلیل تا کنون مرگ انسانی بر اثر سم Inland Taipan به ثبت نرسیده است.

 

منبع

درباره نویسنده

بهروز خاتمی

فارغ التحصیل کارشناسی عمران، عاشق موسیقی، وب، گیم و تکنولوژی . دلم می خواد یه روزی با بودایی ها زندگی کنم. آی دی تلگرام و اینستاگرام: Behrouzkhatami@ آی دی توییتر: BehrouzKTM@ ایمیل: behrouzkhatami@yahoo

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*