۱۰ راهکار سریع برای افزایش سرعت PC مجهز به ویندوز

ویندوزConcerned businessman working at his desk in the office staring at the screen of his laptop computer with a worried expression ** Note: Shallow depth of field

کند شدن ویندوز مربوط به کامپیوتر به خودی خود اتفاق نمی افتد و حتما دلایلی برای آن وجود دارد. reboot کردن کامپیوتر در بسیاری از مواقع بسیاری از این مشکلات را حل می کند. در ادامه شما را با ترفندهای سریع جهت افزایش سرعت PC به شما معرفی خواهیم کرد.

۱برنامه هایی که نیاز به منابع دارند را شناسایی کنید

در بعضی مواقع دلیل کندی سرعت کامپیوتر شما می تواند استفاده ی بیش از حد از منابع آن باشد. ممکن است برنامه هایی در سیستم شما وجود داشته باشد که ۹۹ در صد از منبع CPU شما را مصرف کنند یا ممکن است برنامه ی دیگری وجود داشته باشد که دچار memory leak شده باشد و در نتیجه فضای زیادی از حافظه ی سیستم شما را نیاز داشته باشد و باعث شود pc از دیسک نیز استفاده کند.

برای پیدا کردن این برنامه ها کافیست بر روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و آپشن “Task Manager” را انتخاب کنید و یا می توانید با فشردن Ctrl+Shift+Escape آن را باز کنید. بر روی هدرهای CPU وMemory و Disk کلیک کنید تا بر اساس برنامه هایی که بیشترین منابع آن ها را استفاده می کنند مرتب شوند. با تشخیص برنامه می توانید با استفاده از گزینه ی “ End Task” آن را ببندید.

۲بستن برنامه های Tray سیستم

بسیاری از اپلیکیشن ها در Tray سیستم اجرا می شوند. با باز کردن Tray سیستم می توانید این برنامه ها را ببینید و با راست کلیک کردن بر روی آن ها, به اجرایشان خاتمه دهید.

۳غیرفعال کردن برنامه های Startup

بهتر است برنامه های فعال در استارت آپ را غیرفعال کنید تا بتوانید منابع مموری و CPU سیستم خود را آزاد کنید.کافیست بر روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و آپشن “Task Manager” را انتخاب کنید و یا می توانید با فشردن Ctrl+Shift+Escape آن را باز کنید.بر روی تب Startup کلیک کنید و برنامه های Startup که به آن ها نیاز ندارید را غیرفعال سازید.

۴انیمیشن ها را کاهش دهید

ویندوز از یک سری انیمیش ها استفاده می کند که می تواند منجر به کندی سیستم شما شود. برای غیرفعال کردن این انیمیشن ها کافیست دکمه ی Windows Key + X را فشار دهید و یا بر روی دکمه ی Start راس کلیک کنید و سپس آپشن “System” را انتخاب نمایید. سپسبر روی “Advanced System Settings”  کلیک کنید و بعد روی دکمه ی “Settings” کلیک نمایید.جهت غیرفعال سازی انیمیشن ها گزینه ی “Adjust for best performance” را انتخاب نمایید.

۵ مرورگر وب خود را سبک تر کنید

همه ی ما روزانه از مرورگرهای خود زیاد استفاده می کنیم. ممکن است اکستنشن ها و یا add-ons هاییی که در مرورگر خود نصب می کنیم در بعضی مواقع باعث مصرف حافظه ی بیشتر و در نتیجه کندی سرعت سیستم شود.

به قسمت مدیریت اکستنشن ها بروید و اکستنشن ها و Add-ons هایی که نیاز ندارید را حذف کنید.

۶کامپیوتر خود را جهت یافتن بدافزارها اسکن کنید

بدافزار ها یکی دیگر از عواملی هستند که منجر به کندی سرعت سیستم شما می شود. برای یافتن آن ها بهتر است سیستم خود را توسط یک آنتی ویروس قدرتمند اسکن کنید. هم چنین لازم است سیستم را توسط Malwarebytes نیز اسکن نمایید.

۷فضای دیسک خود را خلوت کنید

اگر هارد شما کاملا پر است, کامپیوتر شما کند تر خواهد بود. برای خلوت کردن فضای هارد نیازی به نرم افزار اضافی نیست. شما می توانید از ابزار Disk Cleanup که متعلق به ویندوز است برای این کار استفاده کنید.

۸ دیفرگ(Defragment) کردن فضای هارد دیسک

بر روی ویندوز های پیشرفته و مدرن لزومی برای انجام این کار نیست زیرا آن ها به صورت اتوماتیک در پس زمینه این کار را انجام می دهند. برای انجام این کار به صورت دستی می توانید از ابزار disk defragmenter استفاده کنید.

۹حذف برنامه هایی که استفاده نمی شوند

وارد کنترل پنل شوید و در آنجا با مشاهده ی لیست کامل برنامه های نصب شده, می توانید برنامه هایی که دیگر به آن ها نیازی ندارید را با راست کلیک کردن و انتخاب گرینه ی Uninstall کاملا حذف کنید. اینکار باعث ذخیره ی فضا بر روی هارد دیسک می باشد و امنیت سیستم را افزایش می دهد.

۱۰سیستم خود را ریست کنید/ویندوز را مجددا نصب نمایید

اگر موارد بالا مشکل کندی سیستم شما را حل نکرد, ساده ترن راه ریست و یا نصب مجدد ویندوز است. برای اینکار بهتر است از گزینه ی “Reset your PC” در خود ویندوز استفاده کنید.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*